Halep – Pennetta 2-6, 6-7. Românca se opreşte în optimi la US Open

Simona Halep a fost eliminată în optimile US Open de Flavia Pennetta, jucătoarea clasată pe locul 83 WTA....
02.09.2013 | 20:27
Halep  Pennetta 26 67 Romanca se opreste in optimi la US Open

Românca a început foarte slab partida şi a pierdut primul set în doar 28 de minute, scor 6-2. În cel de-al doilea act Simona a jucat mult mai bine şi a dominat începutul de set, reuşind break-ul foarte repede. Ghinionul româncei a fost însă ploaia, care a început exact cînd servea pentru set, la 5-4, 40-30.

Aproape de miezul nopţii cele două jucătoare au revenit pe teren şi experienţa italiencei şi-a spus cuvîntul, aceasta reuşind să revină şi sa faca break. Halep a avut din nou şansa să cîştige actul secund, reuşind să ajungă la 6-5 şi să servească, însă încă odată şi-a cedat serviciul. În tiebreak românca nu a avut nici o şansă, Pennetta ajungînd foarte repede la 6-1. Pînă la urmă Flavia Pennetta a reuşit să mai cîştige un punct, terminînd meciul în două seturi, scor 6-2, 7-6.

165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA va primi Halep pentru atingerea optimilor de finală. În turul următor Flavia Pennetta va juca împotriva compatrioatei sale, Roberta Vinci.

_________________________________________________________________________________________________________________

00:16 Simona Halep pierde şi setul secund şi aventura de la US Open se opreşte în optimi. Rezultat final: Pennetta – Halep 6-2, 7-6

00:11 Toate cele trei puncte jucate în tiebreak au fost minibreak-uri. Italianca conduce cu 2-1.

00:09 Pennetta face un game foarte bun şi reuşeşte break-ul. Setul doi va fi decis la tiebreak.

00:02 Românca reuşeşte un nou break! Conduce cu 6-5 şi serveşte pentru set!

23:59 Halep şi-a pierdut serviciul şi scorul este egal, 5-5.

23:30 Ploaia s-a oprit şi în scurt timp va începe meciul. Spectatorii au revenit în tribune şi aşteaptă să intre jucătoarele pe teren.

19:20 Ploaia îşi face simţită prezenţa şi partida este întreruptă într-un moment foarte bun pentru Halep. Românca servea pentru set, conducînd cu 40-30 în game-ul 10 al actului secund. Scorul în acest moment: Halep – Pennetta 2-6, 5-4 40-30!

19:15 Simona serveşte pentru set. Conduce cu 5-4!

19:10 Românca reuşeşte să egaleze! Halep – Pennetta 4-4 în actul secund.

19:07 Românca reuşeşte break-ul în setul doi şi revine în meci. Pennetta conduce cu 4-3 în setul secund după ce l-a cîştigat pe primul.

18:35 Simona Halep pierde primul set. Pennetta reuşeşte să îşi adjudece primul act cu 6-2.

18:31 Pennetta este la un pas de cîştigarea primului set. 5-2 pentru Flavia.

18:29 Simona Halep reuşeşte să îşi cîştige serviciul. 4-2 pentru Flavia Pennetta în primul set.

18:25 Italianca joacă perfect, cu o servă foarte puternică care îi pune mari probleme româncei. Scorul în acest moment, 4-1 pentru Pennetta.

18:22 Halep îşi pierde serviciul la prima minge de break a meciului. Pennetta conduce cu 3-1

18:16 Flavia Pennetta serveşte foarte bine, reuşind să cîştige gameurile la 0 sau la 15. 2-1 pentru italiancă.

18:13 Românca îşi cîştigă serviciul fără probleme. 1-1

18:10 Primul game este cîştigat de Pennetta. Italianca conduce cu 1-0.

18:07 Flavia Pennetta este prima la serviciu.

UPDATE Cele două jucătoare au intrat pe arena Louis Armstrong şi se pregătesc de încălzire.

Simona Helep dă piept cu Flavia Pennetta în optimile ultimului Mare Şlem al anului, US Open. Românca a trecut în turul trei de favorita numărul 14, Maria Kirilenko.

Simona şi Flavia s-au mai întîlnit de 2 ori pînă acum, de fiecare dată avînd cîştig de cauză italianca. Prima întîlnire a avut loc în Marbella, în 2010, iar Pennetta s-a impus în două seturi, 6-4, 7-6. Cea de-a doua întîlnire a avut loc anul acesta la Bastad, iar italianca a profitat de abandonul româncei în setul decisiv, cînd scorul era 4-6, 7-5, 2-0.

Simona este în faţa celei mai mari performanţe din carieră, fiind pentru prima oară cînd ajunge în optimile unui Mare Şlem. Românca a trecut pînă acum de Watson, Vekic şi Kirilenko, pierzînd un singur set în primul tur. De partea cealaltă, Pennetta a avut parte de un traseu mai greu, adversarele ei fiind Gibbs, Errani şi Kuznetsova.

Avînd în vedere forma prin care trece compatrioata noastră şi faptul că are un scor mult mai bun pe ciment decît adversara sa anul acesta, cel mai probabil vom avea parte de o victorie a Simonei Halep. Cota pentru o victorie la o diferenţă de cel puţin 4 gameuri este 1,65.