Incredibil! Patru foşti adversari ai FCSB, puşi sub acuzare pentru meciuri trucate!

Caz uluitor în fotbalul european. Patru jucători care au evoluat contra echipei finanţate de Gigi Becali au fost puşi sub acuzare pentru trucarea unui meci.
28.12.2017 | 14:43

Conform SIC Noticias, patru fotbalişti de la Rio Ave au fost puşi sub acuzare pentru că ar fi primit p sumă de bani pentru a pierde un meci cu Feirense, din etapa a XX-a din sezonul 2016-2017 din campionatul Portugaliei.  Aceştia ar fi fost abordaţi înaintea partidei care a avut loc în luna februarie de intermediari.

Poliţia Judiciară a adunat dovezi în ceea ce priveşte infracţiunea comisă de cei patru fotbalişti de la Rio Ave, iar aceştia au fost audiaţi şi puşi sub acuzare. Mai mult, SIC Noticias notează că cei care l-au abordat pe fotbalişti sunt specializaţi în trucarea meciurilor în beneficiul pariorilor. Pe foaia de joc a partidei investigate de procurorii portughezi s-au aflat şi 4 foşti sau actuali jucători din Liga 1. Pecanha (ex-Rapid, Petrolul şi Viitorul) şi Wellington (ex – Chiajna şi Pandurii) au fost rezerve neutilizate la Feirense, iar Jean Sony Alcenat, fostul jucător al FCSB-ului, a intrat în minutul 61. De partea cealaltă, Luwagga Kizito, a fost introdus pe teren în minutul 63, la scorul 1-0 pentru Feirense. Ugandezul a ajuns la CSM Poli Iaşi de la Rio Ave în vară.

Un parior chinez a pariat 100.000 de euro pe Feirense – Rio Ave

Suspiciunile în ceea ce priveşte corectitudinea din meciul Feirense – Rio Ave au apărut chiar înaintea duelului, în momentul în care Jogos Santa Casa a decis să suspende pariurile legate de acest meci, din cauza volumului neobişnuit al mizelor. Se pare că un parior chinez a mizat nu mai puţin de 100.000 de euro pe această partidă, anunţă cotidianul O Jogo,

Rio Ave a fost învinsă de Feirense, scor 1-2, pe 6 februarie, în prima ligă din Portugalia, Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 6 prin Platiny şi Karamanos în 74. Pentru Rio Ave a înscris Paciencia ’90.

FCSB a întâlnit-o pe Rio Ave în 2014, în grupele Europa League, atunci când trupa “roş-albastră” era antrenată de Costel Gâlcă, iar “roş-albaştrii” s-au impus cu 2-1 pe Arena Naţională, iar în Portugalia au remizat, scor 2-2. Cele doup echipe au fost eliminate din grupă, iar Dinamo Kiev şi Aalborg au mers mai departe.