Pe ce loc vor fi Simona Halep și Sorana Cîrstea în clasamentul WTA după Australian Open 2022. Diferența între ele scade considerabil

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală de la Australian Open 2022 şi a ratat şansa să revină în Top 20 WTA. Pe ce loc va fi românca la finalul turneului.
27.01.2022 | 15:16
Pe ce loc vor fi Simona Halep si Sorana Cirstea in clasamentul WTA dupa Australian Open 2022 Diferenta intre ele scade considerabil
Ce se întâmplă în clasamentul WTA după eliminarea Simonei Halep (sursă foto: hepta.ro)
27-01-2022
13:17

Keys și Cornet nu au trecut peste Halep

Simona Halep va ocupa locul 23 începând de luni în clasamentul WTA, ea beneficiind de faptul că Madison Keys și Alize Cornet nu s-au calificat în finala Australian Open 2022.

Românca ar fi putut fi întrecută de cele două sportive, dar americanca a pierdut în semifinale cu Ashleigh Barty, iar franțuzoaica, care a învins-o în optimi, a cedat în faza următoare în fața polonezei Iga Swiatek.

Sorana Cîrstea se va afla de luni pe poziția 32 în ierarhia mondială. Românca, care a fost eliminată tot în optimi la Melbourne, a fost depășită în clasament de Madison Keys. Finala de la Australian Open se va disputa între liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, și americanca Danielle Collins, care de luni va fi pe 10, cel mai bun loc din carieră.

24-01-2022
10:30

Sorana Cîrstea eliminată în sferturile de finală de Swiatek. Ratează intrarea în top 30

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală la Australian Open 2022, scor 7-5, 3-6, 3-6, de Iga Swiatek, favorita 7 a competiției. A fost, totuși, un parcurs foarte bun pentru a doua jucătoare a României.

Sorana Cîrstea își va continua ascensiunea în clasamentul WTA. Este pe locul 31 în ierarhia live, cu 1612 puncte, în ascensiune șapte locuri față e startul competiției. Totuși, mai poate fi depășită de Madison Keys și Alize Cornet, în funcție de care dintre ele va ajunge în semifinalele competiției. Keys o înfruntă în sferturi pe Barbora Krejcikova, iar Cornet are meci cu Alize Cornet.

După Australian Open 2022, Sorana Cîrstea se va apropia și mai mult de Simona Halep în clasamentul WTA. Diferența dintre cele două rămâne de doar 505 puncte. Simona Halep va avea 2117 puncte la actualizarea din 31 ianuarie și va se va clasa undeva între locurile 23 și 25, în funcție de ce rezultate vor mai avea Keys și Cornet.

24-01-2022
06:13

Simona Halep iese din Top 20 WTA după Australian Open 2022

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală de la Australian Open, după 4-6, 6-3, 4-6 cu Alize Cornet. Românca nu și-a putut apăra punctele din 2020, când juca semifinale. Din cauza pandemiei, jucătoarele aveau dreptul să își păstreze cel mai bun punctaj obținut fie în 2020, fie în 2021. Halep juca semifinale în 2020 și pierde la Muguruza.

Doar 240 de puncte primește pentru optimi, astfel că va ceda nu mai puțin de 540 la actualizarea care se va face pe 31 ianuarie, după Australian Open.

După eliminarea de la Australian Open, Simona Halep va fi pe locul 23, cu 2.117 puncte, în cel mai bun scenariu pentru ea. Sorana Cîrstea, Madison Keys și Alize Cornet sunt jucătoarele care o mai pot depăși.

Sorana Cîrstea (locul 31 în clasamentul live, 1.612 puncte) – va juca în optimi cu Iga Swiatek. Dacă o va elimina, românca va ajunge la 1.802 puncte. O poate depăşi pe Simona Halep doar dacă ajunge în semifinale.

Madison Keys (locul 31 în clasamentul live, 1.453 puncte) – e calificată în sferturi, unde va o va întâlni pe Barbora Krejčíková. Dacă o va elimina, jucătoarea din SUA va ajunge la 1.803 puncte. O poate depăşi pe Simona Halep doar dacă ajunge în finală.

Alize Cornet (locul 37 în clasamentul live, 1,410 puncte) – e calificată în sferturi, unde o va întâlni pe Danielle Collins. Dacă o va elimina, franţuzoaica va ajunge la 1.760 puncte. O poate depăşi pe Simona Halep doar dacă ajunge în finală.

Teoretic, există încă șanse ca toate aceste lucruri să se întâmple. Situație în care Simona Halep ar coborî până pe locul 26 în clasamentul WTA.

Simona Halep a învins-o pe Danka Kovinic, scor 6-2, 6-1, şi a obţinut calificarea în optimile de finală de la Australian Open 2022. Pentru acest succes, românca a primit 240 de puncte şi urcă în clasamentul live WTA.

Pe ce loc a urcat Simona Halep după calificarea în optimile Australian Open 2022. E aproape de Top 20

După calificarea în optimile de finală de la Australian Open 2022, Simona Halep a urcat pe locul 22, în clasamentul live WTA. În acest moment, sportiva de 30 de ani are 2.117 puncte, iar o victorie în meciul cu Alize Cornet ar fi echivalentă cu reîntoarcerea în Top 20.

Dacă o va învinge pe Alize Cornet, Simona Halep va primi încă 190 de puncte şi va ajunge la 2.307 puncte. Astfel, românca va trece peste Leylah Fernandez şi Angelique Kerber, ceea ce va însemna locul 20.

Simona Halep ar putea ajunge chiar pe locul 19, însă pentru acest scenariu are nevoie ca Maria Sakkari, cap de serie numărul 5, s-o învingă, în optimile de finală, pe Jessica Pegula, cap de serie numărul 21. În acest caz, jucătoarea din SUA ar rămâne cu 2.284 de puncte.

Simona Halep, obligată să ajungă în semifinalele Australian Open 2022

Înainte de Australian Open 2022, Simona Halep a pierdut 780 de puncte, aferente semifinalei din 2020. Cum pandemia de coronavirus a dat peste cap programul circuitului WTA, sistemul de calcul a fost schimbat, astfel că au fost şterse punctele obţinute la cel mai bun rezultat din 2020 sau 2021.

Dacă va ajunge în semifinale, Simona Halep va avea 2.657 de puncte şi se va apropia de Emma Răducanu, ocupanta locului 13 în clasamentul live WTA.

În acest scenariu, Simona Halep le-ar mai depăşi pe Belinda Bencic, Cori Gauff şi Elina Svitolina, jucătoare care au fost deja eliminate de la Australian Open. Mai mult decât atât, în funcţie de anumite rezultate, ar putea să le depăşească şi pe Victoria Azarenka sau Daria Kasatkina, ultima urmând să joace sâmbătă cu Iga Swiatek, în turul 3.

Situaţia în acest moment din clasamentul WTA în preajma locului ocupat de Simona Halep

Leylah Fernandez (locul 21) – a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open şi va avea 2.249 de puncte WTA.

Jessica Pegula (locul 20) – este calificată în optimile de finală şi o va întâlni pe Maria Sakkari (cap de serie numărul 5). Are 2.284 de puncte WTA în acest moment şi poate ajunge la 2.474 de puncte dacă se califică în sferturi.

Angelique Kerber (locul 19) – a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open şi va avea 2.287 de puncte WTA.

Belinda Bencic (locul 18) – a fost eliminată în turul 2 de la Australian Open şi va avea 2.355 de puncte WTA.

Victoria Azarenka (locul 17) – este calificată în optimile de finală şi o va întâlni pe Barbora Krejcikova (cap de serie numărul 4). Are 2.396 de puncte WTA în acest moment şi poate ajunge la 2.586 de puncte dacă se califică în sferturi.

Cori Gauff (locul 16) – a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open şi va avea 2.425 de puncte WTA.

Daria Kastkina (locul 15) – este calificată în turul 3 şi o va întâlni pe Iga Swiatek (cap de serie numărul 7), sâmbătă dimineaţă. Are 2.450 de puncte WTA în acest moment şi poate ajunge la 2.560 de puncte dacă se califică în optimi.

Elina Svitolina (locul 14) – a fost eliminată în turul 3 de la Australian Open şi va avea 2.531 de puncte WTA.

Emma Răducanu (locul 13) – a fost eliminată în turul 2 de la Australian Open şi va avea 2.664 de puncte WTA.