Pe ce loc încheie anul româncele din clasamentul WTA! Simona Halep rămâne reperul României în tenisul mondial

Gabriela Gheorghe
în Sport
12/10/2020, 18:03
Simona Halep. Sursă foto: Hepta.

Sezonul de tenis în circuitul feminin a ajuns aproape de final după ce turneul de la Roland Garros s-a terminat. O singură competiție se va mai desfășura. Turneul de la Banska Ostrava va avea loc între 19 și 25 octombrie.

A fost un an deosebit pentru tenismenele românce – 10 dintre acestea au evoluat în cele câteva competiții care s-au desfășurat după pandemie. O parte dintre jucătoare au avut evoluții destul de bune.

Simona Halep a câștigat trei turnee în acest an. S-a impus mai întâi la Dubai, înainte de pauză. După aceea a cucerit trofeele de la Praga și Roma înainte de a participa la Grand Slam-ul de la Roland Garros.

Halep rămâne pe locul doi în lume

Chiar dacă nu a câștigat trofeul, Simona a făcut un turneu bun și la Australian Open unde a ajuns până în semifinale. Sportiva din România se menține pe locul secund în ierarhia WTA.

Turneul de Grand Slam din Franța a fost unul reușit pentru două sportive din România care după această competiție au ajuns la cele mai bune clasări din carieră. Patricia Țig a evoluat foarte bine în luna septembrie. Ea a adunat șapte succese în turneele feminine. Turneul câștigat la Istanbul și turul trei de la competiția de Grand Slam din Franța au urcat-o până pe locul 57 în ierarhia mondială.

Totodată și Irina Bara a urcat destul de multe locuri în clasamentul fetelor. Și pe ea a învins-o la Roland Garros Sofia Kenin. În prezent, Bara se află pe poziția cu numărul 116. Luna trecută era doar pe 142 în lume. După ultimul act de la Cagnes-sur-Mer a urcat 21 de locuri.

Încă trei românce sunt în top 100

România mai are încă trei tenismene în primele 100: Irina Begu, Sorana Cîrstea și Ana Bogdan. Ana a ajuns pe locul 97 după ce a fost învinsă la Paris de finalista Sofia Kenin.

Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu nu au avut un an foarte reușit. Gabriela Ruse ocupă poziția cu numărul 177 în clasamentul mondial feminin, cea mai bună din istorie pentru ea.

Simona Halep a intrat în vacanță după ce a părăsit competiția de la Roland Garros. Constănțeanca a ieșit din turneu în faza optimilor de finală. Simona s-a întors în România și stă alături de familie și de prieteni.

Halep a vorbit și despre participarea la Australian Open, următorul turneu de Grand Slam din circuitul feminin: ”Da, mă gândesc la Australian Open, în condiții normale. Dacă mă simt comod și bine, mă voi duce cu siguranță”.