Penalty clar! Arbitrul a refuzat 11 metri pentru Roma la scorul de 2-2

02.05.2018 | 23:31
Arbitrul a refuzat un penalty clar pentru AS Roma

AS Roma şi Liverpool se luptă pentru un loc în finala Champions League de la Kiev. Italienii au avut un penalty clar în repriza a doua, la scorul de 2-2, însă arbitrul nu a văzut faza.

Faza s-a petrecut în minutul 62, la scorul de 2-2. Italienii se aflau în atac în marginea careului advers de 16 metri. Nainggolan a centrat în faţa porţii, Dzeko a preluat pe spate cu capul, iar fundaşul Alexander Arnold a respins într-unul din jucătorii Romei. Mingea a ajuns în cele din urmă la El Shaarawy, care a şutat cu putere. Arnold s-a aruncat la sacrificiu şi a atins mingea cu mâna, însă arbitrul nu a văzut faza şi a acordat corner pentru AS Roma.

Roma a cerut penalty şi în prima repriză

Italienii au mai reclamat un penalty în prima repriză, când El Shaarawy a intrat în careu şi a căutat contactul cu un adversar. A plonjat în suprafaţa de pedeapsă, însă arbitrul nu s-a lăsat impresionat. Singurul care a reacţionat a fost tehnicianul Lui Liverpool, care a urlat de pe margine la El Shaarawy.