Două penalty-uri refuzate Botoșaniului în finalul meciului cu Dinamo de arbitrul George Rădulescu

Francisc Oprea
în Casa Pariurilor Liga 1
14/09/2019, 23:41
Faza în care Botoșani ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri. Sursă Foto: Captură Telekomsport

FC Botoșani trebuia să beneficieze de o lovitură de pedeapsă în minutul 86 al meciului cu Dinamo. Mihai Roman a fost faultat în interiorul suprafeței de pedeaspă, însă centralul George Rădulescu a mutat intervenția în afara careului și a acordat lovitură liberă. Mai mult, în minutele de prelungiri arbitrul a avut din nou circumstanțe pentru a acorda penalty, însă a lăsat jocul să continue după contactul dintre același Mihai Roman și Diego Fabbrini.

Penalty refuzat celor de la Botoșani

FC Botoșani putea avea o șansă imensă de a prelua conducerea în minutul 86 al meciului cu Dinamo, de pe Arena Națională. Mihai Roman a fost faultat în interior careului dinamovist, însă arbitrul central Rădulescu a considerat că intervenția neregulamentară s-a petrecut în afara suprafeței de pedeapsă.Totuși, reluările arată că faultul s-a produs în interiorul careului, iar Rădulescu trebuia să arate punctul cu var.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Din lovitura liberă rezultată, același Mihai Roman l-a pus la grea încercare pe portarul celor de la Dinamo, însă italianul a reușit să respingă. Scorul a rămas 1-1, după golurile marcate de Sorescu și Moussa.

Botoșani a egalat prin Moussa după ce Deian Sorescu a deschis scorul pentru Dinamo. Sursă Foto: Sportpictures

Faza din minutul 86 nu a fost singura în care cei de la Botoșani puteau beneficia de un avantaj important în meciul de pe Arena Națională. Chiar în primul minut al jocului, Mihai Neicuțescu și-a lovit cu cotul în plină figură un adversar, dar a fost penalizat doar cu un cartonaș galben, deși existau circumstanțe de eliminare.

În minutele de prelungire, cei de la Botoșani putea beneficia de încă o lovitură de pedeapsă. Diego Fabbrini a avut un contact cu Mihai Roman în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar, de data aceasta, centralul George Rădulescu a lăsat jocul să continue.