Două penalty-uri refuzate Botoșaniului în finalul meciului cu Dinamo de arbitrul George Rădulescu

14.09.2019 | 23:41
Doua penaltyuri refuzate Botosaniului in finalul meciului cu Dinamo de arbitrul George Radulescu

FC Botoșani trebuia să beneficieze de o lovitură de pedeapsă în minutul 86 al meciului cu Dinamo. Mihai Roman a fost faultat în interiorul suprafeței de pedeaspă, însă centralul George Rădulescu a mutat intervenția în afara careului și a acordat lovitură liberă. Mai mult, în minutele de prelungiri arbitrul a avut din nou circumstanțe pentru a acorda penalty, însă a lăsat jocul să continue după contactul dintre același Mihai Roman și Diego Fabbrini.

Penalty refuzat celor de la Botoșani

FC Botoșani putea avea o șansă imensă de a prelua conducerea în minutul 86 al meciului cu Dinamo, de pe Arena Națională. Mihai Roman a fost faultat în interior careului dinamovist, însă arbitrul central Rădulescu a considerat că intervenția neregulamentară s-a petrecut în afara suprafeței de pedeapsă.Totuși, reluările arată că faultul s-a produs în interiorul careului, iar Rădulescu trebuia să arate punctul cu var.

Din lovitura liberă rezultată, același Mihai Roman l-a pus la grea încercare pe portarul celor de la Dinamo, însă italianul a reușit să respingă. Scorul a rămas 1-1, după golurile marcate de Sorescu și Moussa.

Botoșani a egalat prin Moussa după ce Deian Sorescu a deschis scorul pentru Dinamo. Sursă Foto: Sportpictures

Faza din minutul 86 nu a fost singura în care cei de la Botoșani puteau beneficia de un avantaj important în meciul de pe Arena Națională. Chiar în primul minut al jocului, Mihai Neicuțescu și-a lovit cu cotul în plină figură un adversar, dar a fost penalizat doar cu un cartonaș galben, deși existau circumstanțe de eliminare.

În minutele de prelungire, cei de la Botoșani putea beneficia de încă o lovitură de pedeapsă. Diego Fabbrini a avut un contact cu Mihai Roman în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar, de data aceasta, centralul George Rădulescu a lăsat jocul să continue.