PERFORMANŢĂ! România a obţinut două medalii de aur în Grand Prix-ul de judo de la Taşkent!

Marian Popovici
in Stiri principale
16/10/2014, 18:14

Corina Căprioriu şi Andreea Chiţu au obţinut două medalii de aur pentru România, în Grand Prix-ul de Judo de la Taşkent. Turneul este unul important, pentru că rezultatele sînt luate în considerare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016.

Corina Căprioriu a învins-o pe Camila Minakawa, din Israel, în finala probei de 57 de kilograme. Andreea Chiţu a cîştigat la 52 de kilograme în faţa mongolezei Tsolmon Adiyasmbuu. Turneul de la Taşkent este dotat cu premii de 100.000 de dolari şi a avut la start 282 de judoka din 42 de ţări.