Traian Terzian
în CM 2018
11/07/2018, 15:46
Peste 2 milioane de telespectatori la meciul Franța-Belgia! Record de audiență pentru TVR GALERIE FOTO
Peste 2 milioane de telespectatori au urmărit la TVR meciul Franța - Belgia din semifinalele CM 2018

Meciul Franţa – Belgia din semifinalele Campionatului Mondial din Rusia a fost urmărită, marţi, la TVR 1 de peste 2 milioane de telespectatori. Site-ul TVR a anunțat că partida de la Sankt Petersburg a generat cea mai mare audienţă dintre cele disputate până acum la CM 2018.

Meciul dintre Franţa şi Belgia, încheiat 1-0, a fost urmărit, la nivel naţional, în medie, de 2.164.000 de telespectatori, ceea ce corespunde unui rating de 12,1% şi unei cote de piaţă de 25,8%.

Peste 2 milioane de telespectatori au urmărit la TVR meciul Franța – Belgia din semifinalele CM 2018

Minutul de maximă audiență al meciului Franța-Belgia a fost urmărit de peste 3 milioane de telespectatori

Pe segmentul publicului urban, 1.137.000 de telespectatori (rating 13,7% şi cotă de piaţă 29,8%) au vizionat partida. Dintre aceştia, 595.000 au reprezentat publicul comercial, unde TVR 1 a înregistrat un rating mediu de 13,5% şi o cotă medie de piaţă de 35,9%.

La nivelul publicului comercial, cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani, 854.000 de telespectatori (rating 19,4% şi share 50,7%) au urmărit meciul. În minutul de maximă audienţă, înregistrat la 22.52, semifinala a fost urmărită de 3.072.000 de telespectatori.

Franţa s-a calificat pentru a treia oară în finala Campionatului Mondial, după ce a învins, marţi, la Sankt Petersburg, cu scorul de 1-0, reprezentativa Belgiei, în semifinalele competiţiei. Golul a fost marcat de fundașul Samuel Umtiti, în minutul 51. În finală, Franţa va întâlni învingătoarea din a doua semifinală, Anglia – Croaţia, care va avea loc, miercuri, de la ora 21.00, la Moscova.