Nicio categorie

Peste 40 de medalii de aur româneşti, la karate

Sportivii Federaţiei Române de Karate WKC au cîştigat peste 40 de medalii de aur la Campionatul European din Anglia...
24.10.2013 | 00:51

Românii au adus peste 40 de medalii de aur în ţară după Campionatul European de karate WUKF pentru toate vîrstele: copii, cadeţi, juniori, seniori şi veterani. Preşedintele FRK WKC, Liviu Crişan, a lăudat performanţele lotului de copii la English Institute of Sport din Sheffield: „Ne putem mîndri cu faptul că nouă medalii de aur din zestrea FRK WKC au fost aduse de copii, fapt ce ne asigură că viitorul karate-ului românesc se află pe mîini bune.” România a ocupat locul întîi în clasamentul final. Sportivii români au fost primii şi la ediţiile anterioare de la Constanţa, în 2009 şi Gyor, în 2011. La fel s-a întîmplat şi la Mondialul de Karate WUKF de anul acesta, de la Bucureşti. La competiţia de la Sheffield au participat 1.184 de sportivi din 21 de ţări, de la 40 de federaţii naţionale.