Iuliana Spirache    Silviu Ghering
in Tenis
10/03/2019, 10:01
Petra Kvitova, eliminată de la Indian Wells. Naomi Osaka merge mai departe. Toate calculele pentru locul 1 GALERIE FOTO
Naomi Osaka merge mai departe la Indian Wells, iar Petra Kvitova a fost eliminată

Petra Kvitova, finalista de la Australian Open 2019, a fost eliminată de la Indian Wells chiar în turul 2 al turneului de Masters american. Cehoaica de pe al treilea loc în lume a fost învinsă după un meci care a durat două ore și 28 de minute cu Venus Williams, aflată mult mai jos în clasamentul WTA, meci foarte disputat și care s-a terminat în 3 seturi.

Petra Kvitova, eliminată de Venus Willias! Naomi Osaka merge mai departe la Indian Wells

Venus Williams (36 WTA) a învins-o pe Petra Kvitova (3 WTA) pentru a doua oară la rând, după succesul de la US Open 2017. Sportiva din America a câștigat în turul 2 de la Indian Wells cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4. Astfel, Venus Willims continuă cursa și va fi față în față la fileu cu compatrioata sa Christina McHale (140 WTA) în turul 3.

De partea cealaltă, japoneza Naomi Osaka, numărul 1 WTA și câștigătoarea ultimelor două turnee de Mare Șlem, US Open și Australian Open, a debutat la Indian Wells cu o victorie. S-a confruntat cu franțuzoaica Kristina Mladenovic (65 WTA) în turul 2 și s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră și 22 de minute de joc. În turul 3, Naomi Osaka se va „duela” cu Danielle Collins.

Simona Halep se bucură după ce s-a calificat în turul 3 de la Indian Wells

Calculele pentru locul 1 în clasamentul WTA

Pentru Simona Halep este foarte bine că Petra Kvitova a fost eliminată de Venus Williams în turul 2 de la Indian Wells, pentru că a scăpat astfel, deocamdată, de o rivală din drumul spre prima poziție în clasamentul mondial al jucătaorelor de tenis profesioniste. Deși nu va mai continua la Indian Wells, Kvitova este pe locul 2 în clasamentul WTA Live, iar Simona Halep se află la 148 de puncte în spate. Pentru a o depăşi, Simona trebuie să ajungă în sferturi, acumulând astfel 5552, cu două mai multe decât jucătoarea din Cehia.

Japoneza Naomi Osaka este „problema” cea mai mare, ca să spunem așa, a Simonei Halep în lupta pentru primul loc în lume. Amândouă au reușit să se califice în turul 3 de la Indian Wells, iar „Simo” este obligată să joace minimum finala pentru a reveni pe primul loc în clasamentul WTA. Dacă Naomi Osaka va ajunge în sferturi, atunci românca este obligată chiar să câștige turneul pentru a redeveni lider mondial.

Iar dacă jucătoarea niponă ajunge în finală, atunci Simona Halep ratează revenirea pe primul loc chiar dacă o învinge în ultimul act al turneului american. De asemenea, şi cehoaica Karolina Pliskova (5 WTA) poate să urce în clasament, până pe locul 2, dacă va câştiga turneul de la Indian Wells.

Simona Halep – Kateryna Kozlova în turul 3 de la Indian Wells

Simona Halep a trecut în turul 2 de la Indian Wells de Barbora Strycova, scor 6-2, 6-4, iar în următoarea rundă se va duela cu Kateryna Kozlova (Ucraina, 114 WTA), azi, de la ora 20.00, ora României, pe Stadium 1. Meciul din turul 3 este transmis de Digi Sport, iar toate fazele importante vor fi LIVE VIDEO pe www.fanatik.ro.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!