Sporturi

Philippe Gilbert a căzut într-o râpă în Turul Franţei. Video

Autor: Tibi Demeter | 24.07.2018 | 17:36
Philippe Gilbert căzătură spectaculoasă în Turul Franţei

Philippe Gilbert a fost protagonistul unei căzături spectaculoase în etapa cu numărul 16 din Turul Franţei. Rutierul belgian se afla în evadare şi a câştigat căţărarea de pe Portet d’Aspet cu un avans de 55 de secunde în faţa lui Julien  Alaphilippe, dar acest lucru nu l-a ajutat foarte tare.

Gilbert a continuat cursa după căzătură
Philippe Gilbert s-a urcat pe bicicletă după căzătura din Turul Franţei

Sportivul care aleargă în tricoul celor de la Quick-Step a pierdut controlul bicicletei pe coborârea de pe Portet d’Aspet, foarte aproape de locul unde Fabio Casartelli a căzut şi a decedat în ediţia din 1995. Gilbert nu a reuşit să ia un viraj spre stânga şi a ajuns într-o prăpastie de lângă marginea drumului.

Philippe Gilbert a continuat după căzătura din Turul Franţei

În ciuda faptului că accidentul a părut unul extrem de grav la prima vedere, rutierul belgian s-a urcat pe bicicletă şi a continuat cursa. Gilbert a suferit mici lovituri la genunchi şi la cot şi a fost ajuns în fruntea cursei de următoritori săi după incident.