Sport

Mihai Stoica, noi detalii despre accidentarea lui Adrian Șut din FCSB – Maccabi Tel Aviv 1-1. Cât va lipsi mijlocașul roș-albaștrilor. Update

Adrian Șut s-a accidentat în a doua repriză a meciului FCSB - Maccabi Tel Aviv (1-1). Mihai Stoica a dezvăluit ultimele detalii despre starea de sănătate a mijlocașului.
24.07.2024 | 22:21
Mihai Stoica noi detalii despre accidentarea lui Adrian Sut din FCSB  Maccabi Tel Aviv 11 Cat va lipsi mijlocasul rosalbastrilor Update
Elias Charalambous s-a văzut nevoit să-l schimbe pe Adrian Șut din cauza unei accidentări în repriza a doua a partidei FCSB - Maccabi Tel Aviv. Sursă foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
ADVERTISEMENT

Cele două formații s-au întâlnit pe stadionul din Ghencea în prima manșă a turului 2 preliminar din Champions League. Întâlnirea retur este programată miercuri, 31 iulie, la Budapesta.

UPDATE: Mihai Stoica, anunț despre Adrian Șut, accidentat în FCSB – Maccabi Tel Aviv 1-1

Mihai Stoica a confirmat informația dezvăluită de FANATIK. Accidentarea lui Adrian Șut nu este gravă, iar mijlocașul FCSB-ului ar putea reveni pe teren pentru meciul retur cu Maccabi Tel Aviv de la Budapesta, miercuri, 31 iulie, ora 21:00.

ADVERTISEMENT

„Sperăm să poată juca la retur. Nu are ceva grav care să-l ţină mult. Vorbim despre scara durerii, 4 din 10. E gleznă, într-o săptămână se poate face. Şi noi am avut un handicap din punctul ăsta de vedere.

S-a văzut cu Cluj şi Slobozia că nu au fost jucătorii noştri bine”, a declarat Mihai Stoica, la TV Prima Sport. Adrian Șut va fi menajat pentru meciul cu Oțelul, vineri, 26 iulie, ora 22:00, în a treia etapă din SuperLiga.

ADVERTISEMENT

UPDATE: Accidentarea lui Șut nu este gravă

Adrian Șut a ieșit accidentat la gleznă din partida FCSB – Maccabi Tel Aviv 1-1, dar mijlocașul campioanei României nu are nimic grav și va putea fi pe teren la returul de săptămâna viitoare.

ADVERTISEMENT

FANATIK a aflat că jucătorul ”roș-albaștrilor” a fost suspus unor investigații medicale care au arătat că nu este o accidentare gravă, așa că jucătorul va putea să intre în programul de pregătire. Informația a fost publicată prima dată de gsp.ro.

În ciuda faptului că mijlocașul a fost declarat apt, staff-ul tehnic al celor de la FCSB au decis să-l menajeze pe Șut la partida de campionat cu Oțelul Galați, din etapa a 3-a din SuperLiga, programată vineri, 26 iulie, de la ora 22:00.

ADVERTISEMENT

Adrian Șut, accidentat în FCSB – Maccabi Tel Aviv

După o primă repriză echilibrată în care niciuna dintre echipe nu a reușit să-și domine adversarul, repriza secundă a meciului FCSB – Maccabi Tel Aviv a început cum nu se poate mai prost pentru campioana României care l-a pierdut pe Adrian Șut.

Mijlocașul s-a accidentat destul de grav în urma unei intrări extrem de dure a unui adversar la centrul terenului. După ce a primit îngrijiri medicale, Șut și-a reluat locul în efectivul ”roș-albaștrilor”.

Din păcate, internaționalul român nu a rezistat și după doar câteva minute a cerut schimbare. Elias Charalambous și Mihai Pintilii au decis ca în locul său pe teren să intre francezul Malcom Edjouma.

Au apărut golurile după ieșirea lui Șut

Pierderea lui Adrian Șut a fost o lovitură grea pentru campioana României, deoarece la pauza jocului cuplul de antrenori de la FCSB îl schimbaseră și pe Mihai Lixandru, celălalt mijlocaș central titular, cu Baba Alhassan.

Tot la pauză, nou venitul Daniel Popa a fost scos de pe teren după o primă repriză dezamăgitoare. Locul său în teren a fost luat de David Miculescu, care a avut imediat a avut o ocazie mare de a deschide scorul.

La scurt timp după ieșirea lui Șut de pe teren, israelienii au deschis scorul prin Dan Biton. Însă, avantajul celor de la Maccabi a durat doar cinci minute, pentru că Joyskim Dawa a restabilit egalitatea.

La partida de pe stadionul din Ghencea a fost prezent și fostul căpitan al celor de la FCSB, Florin Tănase, care a fost surprins de FANATIK acordând autografe fanilor care îi cereau să se întoarcă.

Dorit insistent de Gigi Becali în încercarea de a ajunge în grupele Champions League, Tănase a primit o ofertă excelentă de la o formație din prima ligă a Turciei, așa cum a anunțat Horia Ivanovici la FANATIK SUPERLIGA.

Cotă BETANO pentru FCSB: 1,38 este cota pentru „FCSB marchează primul gol” la meciul FCSB - Oțelul Galați