Dinamo a reușit un sezon peste așteptări în SuperLiga României și a încheiat sezonul pe locul 6. Zeljko Kopic, împreună cu cei din conducerea clubului, au început deja pregătirile pentru sezonul următor.
Dinamo pregătește o adevărată reconstrucție la nivelul lotului, în contextul în care mai mulți jucători vor părăsi clubul antrenat în prezent de croatul Zeljko Kopic.
Schimbări au avut loc și la nivelul staff-ului tehnic, acolo unde clubul s-a despărțit de preparatorul fizic Aleksa Boskovic. Deși se spunea că a avut loc un mare scandal, antrenorul Zeljko Kopic a făcut lumină în acest caz și a vorbit despre plecarea omului din staff-ul său.
„Dar ieri vorbeam despre acest subiect și e foarte greu de înțeles ce s-a întâmplat. Din perspectiva lui Aleksa, totul este clar. Nivelul lui, cunoștințele sale, calitățile sunt foarte ridicate.
Încă din iarnă, când am decis să semnez un nou contract, clubul a discutat constant cu el. Dar și el a încercat să vadă dacă va primi vreo ofertă de la un nivel mai înalt — poate din primele cinci ligi europene sau ceva de genul acesta.
Pentru mine nu este ușor, pentru că tot stafful meu — dacă vorbim de la Florentin, de la Adrian, pe care l-am luat de la academia lui Dinamo, Cosmin, acum analist, să nu mai vorbim despre Caparco. Toți sunt o parte importantă din mine, din club, din tot ceea ce am realizat aici”.
„Și la fel este și Aleksa pentru mine — este foarte important. Dar trebuie să înțeleg că poate, din motive familiale sau din motive profesionale, indiferent de cauză, dacă vor să facă o schimbare, să meargă mai departe, trebuie să accept și să înțeleg.
Trebuie să văd ce opțiuni avem, iar apoi, din nou, să creăm un staff care să acopere toate nevoile noastre. Dar ceea ce este foarte important de spus este că toți acești oameni au muncit foarte mult, cu multă pasiune, cu multă energie și au avut o conexiune reală cu jucătorii.
A fost un sezon extrem de dificil, cu foarte multe momente provocatoare, și pur și simplu nu pot accepta ca cineva să îi pună într-o situație pe care nu o merită. Pentru că au muncit cu adevărat din greu pentru acest club și merită tot respectul”, a declarat Zeljko Kopic, potrivit Radio Dinamo 1948.