Marian Popovici
in Fotbal international
31/12/2018, 11:19
Faza finalului de an vine din Australia! Meci întrerupt după ce un jucător a RUPT poarta. VIDEO GALERIE FOTO
Poarta ruptă la Central Coast - Perth Glory

Faza finalului de an vine din Australia. Meciul dintre Central Coast Mariners şi Perth Glory a fost întrerupt în minutul 10 pentru un motiv mai puţin obişnuit. Mrcella, de la Perth Glory a rupt, la propriu, poarta adversă.

La o centrare în careu, Mrcella a venit cu elan şi a trimis mingea în poartă cu capul. Dar, nu s-a putut opri nici el decât în plasa porţii. S-a aruncat în plasa porţii adverse, însă în mod ciudat nu plasa a cedat, ci o bară a porţii, care s-a strâmbat şi ulterior a căzut.

Faza finalului de an vine din Australia! Meci întrerupt după ce un jucător a RUPT poarta. VIDEO (6)
Poarta din meciul Central Coast – Perth Glory, pusă la pământ

S-a rupt poarta la Central Coast Mariners – Perth Glory! Pauză de o oră

Chiar dacă mingea a fost trimisă în poartă, golul a fost anulat pentru o poziţie de offside, după ce arbitrul a văzut reluările cu sistemul VAR. Dar, apoi a început comedia. Organizatorii au vrut să ranforseze bara căzută la datorie, însă nu s-a mai putut face nimic, în ciuda eforturilor făcute de gazde.

Jucătorii au stat pe teren aproximativ 5 minute, însă când arbitrul a văzut că problema persistă, a invitat echipele la vestiare. După 30 de minute, organizatorii au găsit şi soluţia salvatoare, au adus o poartă mobilă, pe roţi, folosită de obicei la antrenamente pe care au fixat-o în locul celei căzute.

VEZI VIDEO MECIUL (faza este la minutul 10):

A fost aproape o oră de pauză de la întreruperea meciului şi până la reluarea lui. Perth Glory a condus încă din minutul 3 datorită golului marcat de Keogh. Golul lui Mrcella a fost anulat, dar poate fi numit primul gol din istorie care a “rupt poarta”, la propriu.

Perth Glory e lider în Australia, cu 23 de puncte obţinute după primele 10 etape, în timp ce adversara, Central Coast Mariners, este ultima în clasament având doar două puncte adunate până acum. Sistemul în Australia este cu play-off, primele două clasate fiind calificate în semifinale, în timp ce locurile 3-6 joacă în sferturile de finală. Câştigătoarea campionatului este stabilită după ce se dispută finala.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!