Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapid, în Liga Națională. Echipa lui Adi Vasile strânge rândurile

CSM București a dominat de la un capăt la altul meciul cu Rapid din Liga Națională de handbal! "Tigroaicele" s-au impus cu 38-30 și calmează spiritele agitate de la club.
22.09.2021 | 19:52
Power Neagu CSM Bucuresti invinge la scor Rapid in Liga Nationala Echipa lui Adi Vasile strange randurile

Antrenorul celor de la CSM Bucureşti, Adi Vasile, se afla sub o mare presiune înaintea meciului cu Rapid, din a treia etapă a Ligii Naţionale. CSM Bucureşti a pierdut primele două meciuri din Liga Campionilor şi în spaţiul public au apărut informaţii despre schimbarea antrenorului la echipa campioană.

Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapidul în Liga Națională

La meciul cu Rapid, CSM Bucureşti s-a întors în Sala Polivalentă, iar “tigroaicele” evoluau din nou în arena favorită. Şi echipa lui Carlos Viver s-a simţit ca acasă. Galeria Rapidului a venit la meci şi a cântat pe tot parcursul meciului.

Se anunţa un adevărat derby, în condiţiile în care ambele formaţii aveau punctaj maxim în primele două runde. Rapid spera să profite de forma mai slabă arătată de CSM Bucureşti în meciurile precedente, însă pe parchet lucrurile au stat altfel.

Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapidul în Liga Națională.
Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapidul în Liga Națională. Sursa: sportpictures.eu

CSM Bucureşti a început tare meciul! Broch, omul începutului de meci

CSM Bucureşti a început tare şi Yvette Broch a fost peste tot în primele minute. Stâlp în apărare şi golgheter în ofensivă. Pivotul olandez a înscris de patru ori în debut de meci, punând serios umărul la desprinderea timpurie a echipei lui Adi Vasile în meci.

“Tigroaicele” au avut un debut de joc excelent şi au reuşit să îşi ţină la respect adversara. Faza ofensivă a mers foarte bine, iar Grubisic a prins o nouă zi mare, având nu mai puţin de 7 intervenţii în primul sfert de oră.

Cristina Neagu a dat uitării prestaţia cu Rostov şi a arătat încă o dată ce înseamnă un adevărat lider. În prima parte, interul stânga a marcat de şase ori, iar Carlos Viver nu a avut antidot la jocul CSM-ului, deşi şi-a utilizat două time-out-uri.

Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapidul în Liga Națională. Echipa lui Adi Vasile strânge rândurile. Sursa: sportpictures.eu

Aune, debut la CSM Bucureşti! Norvegianca s-a confruntat cu probleme cardiace

Extrema dreaptă, Malin Aune, a debutat la CSM Bucureşti după ce s-a confruntat cu câteva probleme cadiace în precedentele luni. Însă, handbalista din Norvegia a primit undă verde şi este pregătită să joace din nou la cel mai înalt nivel. Aune a intrat în finalul primei reprize şi a reuşit două goluri în acest meci.

La pauză, CSM Bucureşti avea 8 goluri avans (19-11) şi o victorie lejeră se întrezărea la orizont. Repriza secundă a fost una spectaculoasă, cu multe goluri de ambele părţi. CSM Bucureşti şi-a continuat recitalul ofensiv, însă defensiva nu a fost la nivelul primei părţi.

Power Neagu! CSM București învinge la scor Rapidul în Liga Națională. Echipa lui Adi Vasile strânge rândurilea

Neagu = “Unstoppable”

Neagu ne-a reamintit unul dintre sloganurile favorite şi a fost “Unstoppable”. Rapidul a încercat să reducă diferenţa, însă cel mai mult au reuşit să recupereze trei goluri, de la 26-17, la 26-20. Însă, “tigroaicele” au refăcut imediat.

Pe tot parcursul reprizei s-a jucat deschis, însă chiar dacă jucătoarele antrenate de Carlos Viver au punctat de 19 ori în partea secundă, la final tabela a arătat o diferenţă de 8 goluri pentru CSM Bucureşti.

CSM Bucureşti, victorie categorică! Injecţie de moral înaintea meciului cu Podravka

S-a încheiat 38-30, iar cu acest succes “tigroaicele” au demonstrat că va fi foarte dificil să piardă titlul în actuala stagiune. Victoria concludentă vine într-un moment dificil pentru antrenorul Adi Vasile, ameninţat cu demiterea.

Antrenorul a cerut timp pentru a omogeniza echipa, în condiţiile în care au fost efectuate multe transferuri în această vară. Pentru “tigroaice” nu există timp de relaxare, peste doar trei zile CSM va juca la Podravka, un meci foarte important în Liga Campionilor.

După cele două înfrângeri suferite în primele două meciuri, CSM Bucureşti este sub presiune, însă o victorie la Koprivnica ar aduce un plus de linişte la echipă şi pe banca tehnică.