Preliminarii CM 2022 zona Europa, etapa a 4-a. Spania a pierdut în Suedia, Italia s-a împiedicat de Bulgaria. Video

FANATIK.RO vă oferă detalii despre meciurile din etapa a 4-a a preliminariilor CM 2022, care au loc miercuri, 1 septembrie, şi joi, 2 septembrie
02.09.2021 | 23:40
Preliminarii CM 2022 zona Europa etapa a 4a Spania a pierdut in Suedia Italia sa impiedicat de Bulgaria Video
02-09-2021
20:59

Preliminariile CM Qatar 2022, zona Europa, etapa a 4-a: Programul și rezultatele meciurilor de joi, 2 septembrie

Grupa B

• Georgia – Kosovo 0-1 (Muriqi 18)
  • Suedia – Spania 2-1 (Isak 6, Claesson 57 / Soler 5)

GRUPA C

• Italia – Bulgaria 1-1 (Chiesa 16 / Despodov 40)
  • Lituania – Irlanda de Nord 1-4 (Baravykas 55 / Ballard 20, Washington 52 pen., Lavery 67, McNair 82 pen.)

GRUPA E

• Estonia – Belgia 2-5 (Kait 2, Sorga 82 / Vanaken 22, Lukaku 29, 52, Witsel 65, Foket 76)
  • Cehia – Belarus 1-0 (Barak 32)

Grupa I

• Polonia – Albania 4-1 (Lewandowski 12, Buksa 44, Krychowiak 57, Linetty 89 / Cikalleshi 25)
  • Andorra – San Marino 2-0 (Vales 18, 24)
  • Ungaria – Anglia 0-4 (Sterling 5, Kane 63, Maguire 69, Rice 87)

Grupa J

• Islanda – România 0-1 (Man 46)
  • Macedonia de Nord – Armenia 0-0
  • Liechtenstein – Germania 0-2 (Werner 41, Sane 77)

02-09-2021
18:18

Anglia a făcut spectacol în Ungaria

Suedia – Spania, Italia – Bulgaria și Ungaria – Anglia sunt cele mai tari partide ale serii de joi din preliminariile CM Qatar 2022, dar pe noi ne interesează în primul rând celelalte două meciuri din Grupa J, cea a României, dintre Liechtenstein și Germania sau Macedonia de Nord și Armenia.

Vezi aici cele mai importante faze video

Suedia – Spania 2-1 (Isak 6, Claesson 57 / Soler 5)

Italia – Bulgaria 1-1 (Chiesa 16 / Despodov 40)

Ungaria – Anglia 0-4 (Sterling 55, Kane 63, Maguire 69, Rice 87)

Liechtenstein – Germania 0-2 (Werner 41, Sane 77)

Macedonia de Nord – Armenia 0-0

02-09-2021
15:37

Ronaldo a părăsit cantonamentul Portugaliei

După o „dublă” de senzație marcată în meciul cu Irlanda, Cristiano Ronaldo a părăsit cantonamentul echipei naționale. Cum „galbenul” încasat în minutul 90+6 – pentru că a sărbătorit golul victoriei scoțându-și tricoul – îl împiedică să evolueze în următoarea partidă oficială, cu Azerbaijan, starul portughez a decis să pornească deja spre Manchester pentru a se alătura lotului condus de Ole Gunnar Solskjaer.

Va mai avea de așteptat, însă, până la debut. Acesta se va produce abia pe 11 septembrie, imediat după pauza competițională prilejuită de meciurile echipelor naționale, când „diavolii roșii” vor da piept cu Newcastle.

01-09-2021
21:11

Preliminariile CM Qatar 2022, zona Europa, etapa a 4-a: Programul și rezultatele meciurilor de miercuri, 1 septembrie

Grupa A

• Luxemburg – Azerbaidjan 2-1 (M. Pinto 9, Rodrigues 28 / Makhmudov 67)
  • Portugalia – Irlanda 2-1 (Ronaldo 89, 90+6 / Egan 45)

Grupa D

• Kazakhstan – Ucraina 2-2 (Valiullin 74, 90+6 / Yaremchuk 2, Sikan 90+3) – VEZI VIDEO
  • Franţa – Bosnia&Herţegovina 1-1 (Griezmann 40 / Dzeko 36)

Grupa F

• Moldova – Austria 0-2 (Baumgartner 45+1, Arnautovic 90+4)
  • Insulele Faroe – Israel 0-4 (Zahavi 12, 44, 90+4, Dabbur 53)
  • Danemarca – Scoţia 2-0 (Wass 14, Maehle 15)

Grupa G

• Turcia – Muntenegru 2-2 (Under 9, Yazici 31 / Marusic 40, Radunovic 90+7)
  • Letonia – Gibraltar 3-1 (Gutkovskis 51 pen., 85, Ciganiks 89 / De Barr 71)
  • Norvegia – Ţările de Jos 1-1 (Haaland 20 / Klaassen 37)

Grupa H

• Rusia – Croaţia 0-0
  • Slovenia – Slovacia 1-1 (Stojanovic 42 / Bozenik 33)
  • Malta – Cipru 3-0 (Attard 44, 54, Mbong 46)

01-09-2021
21:01

Risto Radunovic a egalat în prelungiri pentru Muntenegru în Turcia. 4 echipe se luptă la baionetă pentru calificare

Risto Radunovic, fundașul stânga al FCSB-ului, a fost eroul Muntenegrului în deplasarea din Turcia. Inițial rezervă, el a fost introdus pe teren în minutul 66, la scorul de 2-1 pentru gazde, și a reușit să marcheze golul de 2-2 în cel de-al șaptelea minut al prelungirilor, acesta fiind și rezultatul final.

Golul înscris de Radunovic a fost unul fabulos, mingea expediată cu stângul de fundașul muntenegrean din lovitură liberă de la marginea careului mare ducându-se direct în vinclu.

Otomanii conduceau cu 2-0 după prima jumătate de oră, datorită golurilor marcate de Under (9) și Yazici (31) și se părea că vor obține o victorie foarte facilă. Oaspeții au redus însă din handicap înainte de pauză prin Marusic (40), iar în prelungiri au adus liniștea la Istanbul prin Radunovic (90+7).

Cele două puncte pierdute s-ar putea să o coste scump pe Turcia, situația în Grupa G fiind de-a dreptul incendiară. După disputarea a 4 etape, avem nu mai puțin de 4 echipe cu șanse reale de a obține primul loc, ele fiind despărține de numai un punct. Turcia este prima, cu 8 puncte, fiind urmată de Olanda, Muntenegru și Norvegia, toate cu câte 7 puncte.

01-09-2021
19:00

Meciul Moldova - Austria, întârziat din cauza unei drone

Startul partidei Moldova – Austria a fost întârziat din cauza unei drone, care și-a făcut apariția pe stadion.

Arbitrul englez Paul Tierney a trimis echipele la cabine. Partida a început în cele din urmă, cu o întîrziere de 30 de minute.

01-09-2021
18:33

Ronaldo, dublă și un penalty ratat în Portugalia - Irlanda, Kounde a fost eliminat în Franţa - Bosnia&Herţegovina

Franța – Bosnia&Herțegovia, Portugalia – Irlanda, Norvegia – Ţările de Jos și Rusia – Croația sunt cele mai importante meciuri de miercuri în preliminariile CM Qatar 2022. „Cocoșii” au un atac de vis în partida cu bosniacii, format din Mbappe, Griezmann și Benzema, în timp ce starul Cristiano Ronaldo este titular la portughezi contra Irlandei.

Portugalia – Irlanda 2-1 (Ronaldo 89, 90+6 / Egan 45)

• Min. 15: Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 15. Nu mai realizase această contraperformanță la națională din 2018, de la meciul cu Iran de la Campionatul Mondial.

Franţa – Bosnia&Herţegovina 1-1 (Griezmann 40 / Dzeko 36)

• Min. 50: Kounde este eliminat pentru un fault brutal comis asupra lui Kolasinac. Inițial, primise cartonașul galben, dar după intervenția VAR îl vede pe cel roșu.

Norvegia – Ţările de Jos 1-1 (Haaland 20 / Klaassen 37)

Rusia – Croaţia 0-0

01-09-2021
14:22

Gol superb marcat de Yaremchuk în Kazakhstan - Ucraina

Ucraina a început în forță meciul din deplasare cu Kazakhstan și a reușit să deschidă scorul chiar în debutul partidei prin Yaremchuk, atacantul Benficăi Lisabona înscriind cu un șut superb, din afara careului.

01-09-2021
09:52

Probleme pentru Hansi Flick înaintea meciului Germania - Liechtenstein

Hansi Flick nu a apucat încă să debuteze pe banca naționalei Germaniei, o va face joi împotriva Liechensteinului, dar deja se confruntă cu tensiuni la nivelul lotului. Tensiuni provocate de Marco Reus, vedeta și căpitanul Borussiei Dortmund, care cere expres să fie titular în dauna lui Serge Gnabry și Leroy Sane, jucătorii lui Bayern preferați de Flick.

„Vreau să fiu pe teren din primul minut. Ăsta a fost mereu targetul meu și așa va fi întotdeauna. Sunt al doilea cel mai în vârstă din lot, după Neuer, sunt căpitanul unei echipe de club și vreau să am responsabilități. Mă simt bine, proaspăt. N-am pierdut niciun antrenament în pregătiri”, a declarat Reus.

Alt jucător important care vrea să fie în primul „11” este Ilkay Gundogan, însă și acesta are parte de un blocaj al celor de la Bayern, care îi trimit în linia de mijloc a naționalei pe Kimmich, Goretzka și Thomas Muller, titulari de drept după cum precizează cotidianul Bild.

„Cel mai bine mă simt ca număr 8, acolo unde a jucat Toni Kroos. Sunt și automatismele de la Manchester City care mă ajută”, a spus și Gundogan.

Campionatele lumii au tras obloanele pentru o perioadă de două săptămâni pentru a lăsa din nou loc liber pentru echipele naţionale angrenate de-a lungul planetei în cursa de calificare la Mondialul din Qatar 2022. În Europa, au loc în această perioadă alte trei etape din această campanie şi la capătul acestora nu ar fi deloc exclus să ştim sau să avem în mare proporţie certitudinea primelor nume calificate.

Liechtenstein – Germania

Preliminariile, afectate de explozia cazurilor de coronavirus. Anglia, conflict violent cu FIFA

Prima etapă programată în septembrie, cea cu numărul 4, are loc în zilele de miercuri, 1 septembrie, şi joi, 2 septembrie. Ne referim, evident, la ceea ce se întâmplă pe bătrânul nostru continent. Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, este extrem de îngrijorat de faptul că noua explozie de cazuri de coronavirus poate afecta grav veridicitatea preliminariilor, în sensul în care sunt ţări care nu au acceptat să dea drumul jucătorilor străini la echipele lor naţionale, în special la cele din America de Sud.

Absenţa unor jucători importanţi ca urmare a faptului că nu pot părăsi ţara în care joacă la echipele de club ar putea avea într-adevăr consecinţe dintre cele mai neaşteptate şi nedorite pentru anumite echipe naţionale, care văduvite de cei mai buni jucători pierd enorm din forţa reprezentativei şi orice rezultat devine posibil în anumite condiţii. În această situaţie se află Anglia, premierul Boris Johnson cotrându-se violent cu şeful FIFA.

Şi problemele pot apărea şi chiar se pot complica şi în cazul internaţionalilor care totuşi au primit acceptul de a merge la convocări, cazul Italiei şi Spaniei, unde sunt foarte mulţi străini care merg acum la echipele naţionale, pentru că fără o derogare din partea autorităţilor sanitare din aceste două state fotbaliştii vor fi nevoiţi să stea 14 zile în carantină.

Portugalia atacă Irlanda cu toate vedetele

Miercuri, 1 iunie se joacă partidele din cadrul grupelorA,  D, F, G şi H iar joi în grupele B, C, E, I şi J. Primele cinci grupe au în componenţă numai câte cinci reprezentative, următoarele cinci cîte şase, dar de peste tot este acelaşi principiu de calificare, prima merge direct, a doua participă la baraj.

În grupa A, avem jocurile Luxemburg – Azerbaidjan, care nu contează, şi Portugalia – Irlanda. Au existat foarte multe temeri la portughezi asupra faptului că foarte mulţi dintre jucătorii importanţi pentru selecţionerul Fernando Santos, inclusiv Cristiano Ronaldo, proaspăt revenit la Manchester United, nu vor acceptul de a se prezenta, dar până la urmă Premier League a exercitat interdiciţia doar pentru jucătorii care urmau să plece în afara Europei.

Portugalia şi Serbia, care au remizat la Belgrad, într-un prim meci direct, au câte 7 puncte şi acum sârbii se odihnesc, fiind grupă de cinci. Portugalia e clar mare favorită, cu pleiada de vedete care o are şi Irlanda nu mai este oricum acea reprezentativă arţăgoasă, capabilă să facă viaţă grea tuturor.

Suedia se revede cu Spania după EURO 2020

În grupa B, se joacă joi partidele Georgia – Kosovo şi mai ales Suedia – Spania, prima manşă a finalei pentru câştigarea grupei. La Stockholm, nu e deloc uşor pentru nimeni şi ibericii s-au convins singuri în preliminariile EURO 2020 când au fost din nou colege de grupă şi cu greu au reuşit să egaleze, aproape nesperat. Spania şi Suedia s-au ciocnit şi la EURO 2020 în grupe şi a fost tot egal. Luis Enrique a lăsat surprinzător afară câţiva jucători.

Partidele grupei C care au loc acum sunt Lituania – Irlanda de Nord, fără nici o importanţă, şi Italia – Bulgaria, în mod normal o formalitate pentru proaspăta campioană a Europei. Italia şi Elveţia sunt cele mai bune echipe din această grupă. Elveţia are acum liber şi se pregăteşte intens pentru a primi în runda viitoare vizita Italiei, meci extrem de improtant pentru a stabili cine va câştiga grupa.

Meciuri uşoare pentru Franţa şi Belgia

În grupa D, sunt două partide care se vor juca miercuri: Kazahstan – Ucraina şi Franţa – Bosnia&Herţegovina. Kazahstan a reuşit un neaşteptat egal în Ucraina, care astfel a anulat efectul unui excelent 1-1 la Paris cu campioana mondială din 2018. Franţa poate face încă un pas spre câştigarea grupei bătând Bosnia acasă, chiar şi fără atacantul Olivier Giroud, neconvocat.

Grupa E are loc joi, când se joacă Estonia – Belgia şi Cehia -. Belarus. Belgia este de departe cea mai bună echipă din grupă şi aici mai rămâne de soluţionat doar disputa pentru locul 2 dintre Cehia şi Ţara Galilor, care acum are pauză. Etapa viitoare va fi Belgia – Cehia şi „diavolii roşii” se pot apropia de momentul oficial al încheierii grupei pe locul 1.

Ovidiu Haţegan arbitrează Danemarca – Scoţia

Cu grupa F, miercuri, intrăm în zona grupelor de şase echipe. Danemarca întâlneşte acasă Scoţia şi chiar şi fără Eriksen poate rezolva problema într-o grupă în care face clar legea. Partida va fi condusă de Ovidiu Haţegan. În aceeaşi grupă se mai dispută Moldova – Austria şi Insulele Faroe – Israel. Lupta pentru locul de baraj se dă între Austria, Scoţia şi Israel.

În grupa G, sunt trei partide programate miercuri: Norvegia – Ţările de Jos, Turcia – Muntenegru, Letonia – Gibraltar. La Oslo, va fi un meci formidabil între una dintre noile perle ale fotbalului mondial, Erling Haaland, şi o echipă batavă care începe din nou să semene a „Portocala mecanică”. Turcia are meci acasă cu Muntenegru, pare favorită, dar problema e că a făcut în ultima etapă un şocant 3-3 acasă cu Letonia şi de aceea Muntenegru poate fi un obstacol şi mai periculos.

Istvan Kovacs la Slovenia – Slovacia

Grupa H se dispută tot miercuri. Aici sunt două partide importante şi una fără miză, respectiv Malta – Cipru. Întâlnirea de la Ljubljana dintre Sloveni şi Slovacia va fi condusă de românul Istvan Kovacs. Cel mai tare joc este la Moscova, Rusia având ca oponentă Croaţia, vicecampioana mondială de la CM din 2018.

Ultimele două grupe, I şi J, au loc joi. În grupa I, cele trei partide sunt Andorra – San Marino, pentru a stabili codaşa grupei, Polonia – Albania şi Ungaria – Anglia. De departe, cel mai interesant meci va fi la Budapesta, acolo unde la EURO 2020 campioana mondială Franţa nu a putut câştiga. Iar grupa J este grupa noatră, unde în afară de Islanda – România se mai dispută Macedonia de Nord – Armenia şi Liechtenstein – Germania, partida de la Skopje fiind un incredibil derby al primelor două clasate.