Premieră în fotbalul românesc! Arbitrul Radu Petrescu a vorbit după meci: „Pires mi-a spus că și el și-ar fi dat roșu”

Alin Miu
in Cupa Romaniei
25/05/2019, 23:24
Arbitrul Radu Petrescu a vorbit după meci

Viitorul a câștigat finala Cupei României pentru prima dată în istorie, impunându-se cu 2-1 împotriva Astrei, după prelungiri. Alibec a marcat în minutul 41, însă Viitorul a întors scorul prin golurile lui Ghiță, din minutul 76, respectiv Eric, din minutul 105+1!

Arbitrul Radu Petrescu a avut parte de o partidă complicată, iar în minutul 81 a fost nevoit să ia o decizie dură: i-a arătat cel de-al doilea cartonaș galben lui Romario Pires și astfel l-a eliminat. Mai interesant este că Radu Petrescu a acordat un interviu la finalul jocului, fapt atipic în fotbalul românesc.

Petrescu a dezvăluit că Romario Pires a discutat cu el după meci și a recunoscut că merita să fie eliminat. Totodată, Radu Petrescu se bucură pentru faptul că în acest sezon a arbitrat două meciuri cu trofeul pe masă: Supercupa și Cupa României.

„A fost un prilej plăcut să închei acest sezon. Am început cu Supercupa și acum am terminat cu finala Cupei României. E un punct foarte important în cariera mea. Am în palmares și finala Cupei Ligii. Sunt bucuros. Am vorbit cu Romario Pires după meci, mi-a spus că și el și-ar fi dat cartonașul roșu dacă ar fi fost eliminat” – a spus Radu Petrescu la Looksport.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!