Premieră pentru Galatasaray! Meciul cu Club Brugge este primul din actualul sezon al Ligii în care Fatih Terim foloseşte turci în formula de start

Andrei Bogdan Şchiopu
în Champions League
26/11/2019, 20:21
Jucătorii lui Galatasaray. Sursă foto: hepta.ro

Galatasaray a început în echipa de start, pentru prima dată în acest sezon, cu fotbaliști turci, deși este al V-lea în grupele Champions League. Fatih Terim a decis că este nevoie de jucători turci la meciul cu Club Brugge.

Primul meci în care Fatih Terim folosește fotbaliști turci încă din primul minut

Fatih Terim a mizat pe doi fotbaliști turci încă din primul minut al partidei cu Club Brugge, iar „împăratul” a făcut alegerea corectă. Adem Buyuk a reușit să deschidă scorul și a rupt „blestemul” campioanei Turciei, care era singura formație care nu marcase niciun gol în primele 4 etape din Liga Campionilor.

În cazul unei victorii, Galatasaray trece pe locul 3, care duce în Europa League, la două puncte distanță de Cluib Brugge, iar în ultima rundă turcii vor juca împotriva lui PSG, care a câștigat meciul din tur cu 1-0.

Adem Buyuk și Omer Bayram sunt fotbaliștii turci pe care Fatih Terim i-a titularizat în meciul cu belgienii, iar golul înscris de Galatasaray a venit în urma unei combinații între cei doi, Bayram oferind pasa de gol pentru Buyuk.