Presa internaţională, la picioarele "zeului" după calificare: "El Messias"

barcelona, ecuador, cupa mondiala, Argentina, Leo Messi, presa internationala

Leo Messi este eroul Argentinei. Atacantul Barcelonei a calificat naţionala "pumelor" la Campionatul Mondial din 2018 după hattrick-ul marcat împotriva Ecuadorului, în ultimul meci din preliminarii, încheiat cu scorul de 3-1. A fost un meci cu mari emoţii pentru "pume", care nu au mai câştigat la Quito, din 2001.

Ziarele din întreaga lume au fost la picioarele zeului Leo Messi după confruntarea cu Ecuador, în care starul Barcelonei a decis de unul singur soarta calificării la Campionatul Mondial din 2018. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Messi are presa la picioare: "Gigante"

Cotidianul argentinian, "Paginas 12" a titrat "Messias", în timp ce "Ole" scrie "Mulţumiri celui mai bun jucător din lume", în timp ce "El Teritorio" a titrat "Gigante Messi".  Pentru Messi, Campionatul Mondial din 2018 va fi al patrulea turneu final mondial la care participă după cele din 2006, 2010 şi 2014.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, marcatori, comentariul live, statisticile partidei! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de astăzi

Messi are presa internationala la picioare Messias (2)

În două rânduri, Argentina, cu Leo Messi în echipă, s-a oprit în sferturile de finală, 2006 şi 2010, iar în 2014, "pumele" au pierdut finala. De fiecare dată, Argentina lui Messi a fost eliminată din competiţie de Germania. Cel mai dureros eşec din cariera starului argentinian a fost în finala Cupei Mondiale din 2014, când Germania s-a impus cu 1-0 după prelungiri, prin golul lui Gotze.