News

Previziune neașteptată pentru alegerile prezidențiale: ”Peste 70% din electoratul PSD va vota cu Victor Ponta”. Cum explică Ilan Laufer fenomenul

Ilan Laufer a explicat, la Testul Puterii, cum va prelua Victor Ponta o bună parte din voturile de la PSD la alegerile prezidențiale
17.04.2025 | 21:03
Previziune neasteptata pentru alegerile prezidentiale Peste 70 din electoratul PSD va vota cu Victor Ponta Cum explica Ilan Laufer fenomenul
Ilan Laufer spune de ce Ponta va obține majoritatea voturilor PSD / sursa: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, va primi peste 70% di voturi de la electoratul PSD, potrivit unei previziuni calculate a lui Ilan Laufer, invitatul lui Denise Rifai la Testul Puterii.

Previziune neașteptată pentru alegerile prezidențiale

În cadrul întrebărilor lansate de Denise Rifai, Ilan Laufer a spus că Victor Ponta va acapara mai mult electorat de pe segmentul lui Crin Antonescu decât din al lui George Simion, și asta pentru că, spune fostul ministru, PSD nu are un candidat propriu, ci un candidat impus de coaliția de guvernare.

ADVERTISEMENT

„Mai mult din electoratul lui Crin Antonescu. Fiindcă PSD-ul nu are candidat. Baza mare a PSD-ului care crede PSD-ul că poate să-i mute ca pe niște saci de cartofi în contul domnului Crin Antonescu va vota cu Victor Ponta, și le mai spun ceva celor care ne urmăresc, vu vă lăsați păcăliți de sondaje false care îl dau pe Victor Ponta pe locul patru, este special o dezinformare, un fake news ca să vă descurajeze și să vă spună să votați cu Crin Antonescu. Peste 70% din votanții PSD vor vota cu Victor Ponta și le recomand să facă acest lucru și să nu se încreadă în acele sondaje fake care vor să-i descurajeze și până la urmă să-i păcălească așa cum ne-au făcut și în 2024 când îl dădeau pe Ciucă și pe Ciolacu garantat în turul doi”, explică Laufer la Testul Puterii.

„Ciolacu face presiuni fantastice pe primarii PSD să nu voteze Victor Ponta”

Ca argumente, fostul ministru al Mediului de Afaceri a spus că marea majoritate a edililor locali proveniți din PSD vor vota cu un fost PSD-ist, cum este Victor Ponta, chiar dacă acum are un discurs naționalist și este independent. Mai mult, partidul i-ar amenința pe primari să nu îl voteze și chiar să se asigure că Ponta nu este votat cât să intre în turul doi alături de Simion, după cum susține afaceristul.

ADVERTISEMENT

„Marea majoritate a primarilor PSD îl apreciază pe Victor Ponta și au lucrat cu Victor Ponta când era prim-ministru și le-a dat bani și a dezvoltat acele localități. Marea majoritate natural votează cu Victor Ponta. Coaliția de guvernare și mai ales PSD-ul pune o presiune fantastică pe primari, le bagă pumnul în gură, le zice dacă cumva spuneți oamenilor să voteze cu Victor Ponta sau de fapt nu-i opriți să voteze cu Victor Ponta, o să urmeze sancțiuni, tăieri de fonduri pentru localitatea din care faceți parte, oraș, comună și așa mai departe și nu în ultimul rând o să vă excludem din partid. Deci au pus toate tunurile pe ei ca nu cumva Victor Ponta să intre în turul doi și încă o dată revin la sondajele mincinoase care au menirea să descurajeze votanții lui Victor Ponta.

Nu se află pe locul patru în sondaje, este pe locul doi în toate sondajele făcute pe bune și acele sondaje sunt folosite ca manipulare. Gândiți-vă, dacă Victor Ponta ar fi fost pe locul patru în sondaje mai făceau atâtea eforturi PSD-ul, PNL-ul, Nicușor Dan, Elena Lasconi, toți, să stea toată ziua cu tunurile pe Victor Ponta, să plătească milioane de euro din bani public, din subvenția pe care partidele o primesc de la stat, să cheltuie sute de mii de euro pe emisiuni ca să-l atace pe Victor Ponta? Păi nu-l mai băga nimeni în seamă. Deci, încă o dată, ăsta este un alt semn că planul dezinformării și al manipulării este activat în această campanie împotriva lui Victor Ponta, fiindcă nu-și doresc sub nicio formă o finală prezidențială George Simion – Victor Ponta”, a mai spus invitatul.

ADVERTISEMENT

Cea mai mare gafă a candidaților și cea mai bună campanie online

Întrebat care consideră că a fost cea mai mare gafă făcută de un candidat la alegerile prezidențiale în primele zile ale campaniei, Ilan Laufer a numit puciul din USR și acuzațiile de legături cu fosta securitate ale candidatului coaliției.

ADVERTISEMENT

„Cred că este o campanie plină de atacuri. Nu văd neapărat să fi fost o gafă, dar cu siguranță dacă este să discutăm de o gafă foarte, foarte mare, este gafa făcută de Nicușor Dan cu puciul din USR. Asta ar fi prima, cea mai mare gafă care a avut până la urmă un efect invers. Nicușor Dan a scăzut în sondaje și Elena Lasconi a crescut și este de neimaginat pentru electoratul USR care aștepta altceva de la candidatul lor. Și a doua gafă de campanie este gafa făcută de PNL – PSD – UDMR cu această notă pe care a dat-o Crin Antonescu la fosta securitate. Trebuia să se documenteze de dinainte și să nu le explodeze în față acestui subiect în mijlocul campaniei”, a susținut Laufer la Testul Puterii, emisiune ce poate fi vizionată în direct, marți, miercuri și joi, de la ora 18:00, doar pe FANATIK.ro.

Întrebat și părere are despre campania din online a lui Victor Ponta, care se adresează oamenilor atât prin canalele tradiționale, cât și pe cele folosite în majoritate de tineret, ca Facebook, TikTok, etc, Laufer a spus că o consideră cea mai bună campanie din online la momentul de față.

„Cred că Victor Ponta are cea mai bună campanie online. Vorbește direct despre nevoile oamenilor, despre ce va face ca președinte pentru toți. Pentru agricultori, pentru pensionari, pentru persoanele cu handicap, pentru polițiști, pentru militari. Pentru toată lumea, cu soluții. Voi face asta, voi face asta, ceea ce niciun alt candidat nu face. Se duce în teritoriu, vorbește cu oamenii, vorbește cu firmele, vorbește cu bătrânii, vorbește cu studenții. Adică este foarte conectat, are o campanie super profi, îmi place foarte mult cum se fac și acele filmulețe scurte. Deci, pe scurt, i-aș da nota 10 în materie de progres față de campania anterioară pe care a făcut-o Victor Ponta”, a mai spus fostul ministru.

Previziune neașteptată pentru alegerile prezidențiale