în Fotbal international
13/08/2018, 18:50
Primă uriaşă pentru Răzvan Lucescu în Champions League. Un român, aproape să semneze cu PAOK GALERIE FOTO
Primă colosală pentru Răzvan Lucescu în Champions League

Primă colosală pentru Răzvan Lucescu în Champions League! Dacă va reuși să o califice pe PAOK în play-off în detrimentul celor de la Spartak Moscova, antrenorul român și jucătorii echipei din Salonic au promisă o primă uriașă. Patronul le-a pregătit o primă de calificare de un milion de euro. În tur, grecii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-2, după ce au fost conduși cu 2-0. Dacă se va califica în play-off-ul Champions League, PAOK va întâlni învingătoarea dintre Benfica și Fenerbahce.

Patronul Ivan Savvidis este dispus să facă orice pentru a aduce succesul trupei din Salonic și calificarea în play-off-ul Champions League. După ce elevii antrenați de Răzvan Lucescu i-au învins pe ruși în prima manșă a turului 3 preliminar, Savvidis a anunțat că este pregătit să scoată din buzunar un milion de euro pentru calificare. Suma ar urma să fie împărțită între antrenorul român și jucătorii lui PAOK. Clubul din Grecia le-a oferit fanilor un meci de infarct în manșa tur. PAOK Salonic a avut un start de meci catastrofal în partida de pe teren propriu, iar Spartak Moscova conducea deja cu 2-0 după 17 minute, prin reușitele bulgarului Ivelin Popov și olandezului Quincy Promes, căpitanul formației ruse.

Vicecampioana Greciei nu a depus armele și a făcut 15 minute de vis. Sârbul Aleksandar Prijovic din penalty și grecii Dimitris Limnios și Dimitris Pelkas au marcat în poarta tânărului Aleksandr Maximenko și astfel PAOK Salonic o conducea la pauză pe Spartak Moscova cu 3-2, după 0-2. După o primă repriză superbă, partea secundă a meciului PAOK Salonic – Spartak Moscova a fost mult mai închisă, nu s-a mai marcat și s-a încheiat cu victoria grecilor, scor 3-2. Rușii au avut o șansă imensă de a egala, dar penalty-ul executat de Quincy Promes a fost apărat cu multă șansă de Alexandros Paschalakis. Portarul elenilor a parat șutul olandezului, mingea a ricoșat apoi în bară și a fost respinsă în cele din urmă de fundașii lui Răzvan Lucescu. Returul se joacă marți, 14 august, de la ora 20:30, în capitala Rusiei.

Răzvan Lucescu îl vrea pe Alin Toșca la PAOK

Răzvan Lucescu face transferuri de Champions League în încercarea de a îndeplini visul patronului Ivan Savvidis, acela de a duce echipa în grupele Champions League. PAOK l-a transferat pe Pontus Wernbloom, fost coleg cu Zlatan Ibrahimovic la naționala Suediei. Ultima echipă la care a jucat mijlocașul de 32 de ani a fost ȚSKA Moscova, unde suedezul a petrecut 6 sezoane. A marcat 22 de goluri și a dat 18 pase de gol pentru ruși în 224 de partide jucate în toate competițiile. Grecii i-au mai transferat pe Akpom, fotbalist care a trecut și pe la Arsenal, Evgen Khacheridi de la Dinamo Kiev și brazilianul Leo Jaba de la Akhmat Grozny.

Pe lista de achiziții a lui Răzvan Lucescu la PAOK Salonic se mai află și fundașul român Alin Toșca. Jurnaliștii spanioli scriu că Betis Sevilla nu mai dorește să îl împrumute pe fostul jucător al FCSB-ului și ar fi dispusă să îl vândă pentru a recupera din banii plătiți pentru transfer, adică un milion de euro. Toșca se află și în atenția unui club din a doua ligă spaniolă. Cadiz se interesează de serviciile lui.