Prima decizie VAR din istoria Champions League la Ajax – Real Madrid! Cum s-a anulat golul lui Tagliafico. Video

13.02.2019 | 22:54
Prima decizie VAR din istoria Champions League la Ajax - Real Madrid! Cum s-a anulat golul lui Tagliafico. Video
Prima intervenție VAR din istoria Champions League la Ajax - Real Madrid

Minutul 37 al partidei Ajax – Real Madrid, contând pentru prima manșă din optimile de finală ale Ligii Campionilor, a adus în prim-plan un moment istoric: prima intervenție VAR din Champions League.

Argentinianul Tagliafico a marcat cu capul după o eroare a lui Courtois și a declanșat nebunia pe arena din Amsterdam. Totuși, echipa VAR l-a sfătuit pe slovenul Damir Skomina să revadă fază, atât pentru un posibil fault al lui Tadic la Courtois, cât și pentru o eventuală poziție de ofsaid a aceluiași jucător.

Prima decizie VAR din istoria Champions League la Ajax – Real Madrid

După ce a văzut reluările, Skomina a decis să anuleze golul și să acorde lovitură liberă indirectă pentru Real Madrid după o fază de ofsaid la Tadic.

Tot în prima repriză însă, Tadic a fost semnalizat în mod eronat în ofsaid, deși plecase din propria jumătate, însă VAR nu a intervenit.

Faza la care VAR nu a intervenit

Până la urmă, prima repriză dintre Ajax și Real Madrid s-a terminat la egalitate, scor 0-0, fiind dominată categoric de „lăncieri”, care și-au creat o mulțime de șanse de gol. Ajax a tras nu mai puțin de zece șuturi spre poartă, unul lovind bară, iar alte trei prinzând cadrul porții.