in Bayern Munchen
13/03/2019, 18:43
Prima echipă engleză care a învins-o pe Bayern la Munchen! Nu o să ghiceşti niciodată despre cine este vorba! Video GALERIE FOTO
Prima echipă engleză care a învins-o pe Bayern la Munchen

Liverpool vrea să o elimine pe Bayern Munchen, însă stadionul bavarezilor este o adevărată fortăreaţă pentru echipa antrenată în prezent de Niko Kovac. “Cormoranii” au nevoie de o victorie sau de o remiză cu gol marcat pentru a obţine biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce meciul din tur s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Prima echipă engleză care a învins-o pe Bayern la Munchen. Norwich City a scris istorie în 1993

Norwich City este prima echipă engleză care a învins-o pe Bayern Munchen în Germania, iar fanii bavarezi nu pot uita meciul disputat pe 19 octombrie 1993, jucat în turul doi din Cupa UEFA. Nemţii formau una dintre cele mai bune echipe din Europa, în timp ce englezii erau la prima şi singura participare în cupele europene. Era clar că Bayern Munchen va obţine calificarea fără emoţii, însă calculele hârtiei au fost date peste cap rapid.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Turul s-a disputat pe 19 octombrie 1993, pe “Olympiastadion”, fostul stadion al lui Bayern Munchen. Doar 20.000 de fani ai bavarezilor au venit la meci, în condiţiile în care arena avea o capacitate de 70.000 de locuri. După 29 de minute, tabela de marcaj de pe stadionul din Munchen arăta un neverosimil 2-0 pentru englezi, după golurile marcate de Jeremy Goss şi Mark Bowen. Cu cinci minute înainte de pauză, Christian Nerlinger a înscris pentru bavarezi şi fanii echipei antrenate pe atunci de Erich Ribbeck se aşteptau ca favoriţii să întoarcă scorul. Nu s-a întâmplat aşa, iar Norwich City devenea prima echipă din Anglia care o învingea pe Bayern la Munchen.

Norwich City, calificare surprinzătoare pe teren propriu

Pe 3 noiembrie 1993 s-a jucat meciul retur, iar tribunele de pe “Carrow Road” au fost neîncăpătoare pentru fanii “canarilor”. Presa din Germania anunţa că Bayern Munchen va demola micuţa echipă, iar startul partidei le-a dat emoţii englezilor. Adolfo Valencia a deschis scorul în minutul 5, iar bavarezii erau siguri că va urma un festival de goluri. Jucătorii antrenaţi de Mike Walker s-au apărat eroic şi au dat lovitura pe contraatac, în minutul 51, când Jeremy Goss a înscris pentru Norwich City.

Englezii au obţinut calificarea în turul trei din Cupa UEFA, însă au fost eliminaţi de Inter. Dubla manşa cu Bayern Munchen este considerată una dintre cele mai mari surprize din fotbalul britanic, iar fanii lui Norwich City îşi aduc aminte mereu cu plăcere de deplasarea din Bavaria. În sezonul următor, “canarii” au retrogadat în liga a doua din Anglia, în timp ce Bayern Munchen a câştigat titlul în Bundesliga în 1994.