Bibiana Steinhaus, prima femeie arbitru din Bundesliga, a fost jignită de fani în timpul unui meci

Tibi Demeter
in Fotbal international
09/04/2018, 18:07

Centrala de 39 de ani a fost înjurată de fanii celor de la Borussia Monchengladbach, în timpul partidei cu Hertha Berlin, din runda cu numărul 29 din Bundesliga. Furia fanilor de pe Borussia-Park a izbucnit în repriza secundă, la scorul de 1-0 pentru Hertha, în momentul în care Bibiana a anulat un gol marcat de Thorgan Hazard cu ajutorul video arbitrajului.

Fanii gazdelor au avut manifestări dure la adresa reprezentantei sexului feminin, iar unii dintre cei mai duri ultraşi din peluză au numit-o “cur..” pe arbitra de centru. Max Eberl, directorul sportiv al echipei, şi-a cerut scuze la finalul jocului în numele fanilor.

Borussia Monchengladbach a câştigat în cele din urmă

Gazdele au revenit în ultimele minute al jocului şi au câştigat partida cu 2-1, după golurile marcate de Thorgan Hazard în minutele 75 şi 79. Belgianul a marcat golul victoriei dintr-o lovitură de la 11 metri acordată cu ajutorul tehnologiei video.