Betano Left
Betano Right
Betano TOP

Primă repriză de coșmar pentru naționala României în amicalul cu Liechtenstein. Cele mai rușinoase momente din ultimii 25 de ani

07.06.2024 | 22:45
Prima repriza de cosmar pentru nationala Romaniei in amicalul cu Liechtenstein Cele mai rusinoase momente din ultimii 25 de ani
Naționala României a avut o primă repriză de uitat în meciul amical cu Liechtenstein. ”Tricolorii” nu au reușit să marcheze și au semnat o contraperformanță istorică. Sursă foto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Reprezentativa lui Edi Iordănescu joacă pe stadionul Steaua ultima partidă de pregătire înainte de plecarea la EURO 2024. Turneul final din Germania va începe vinerea viitoare, pe 14 iunie.

Naționala României, primă repriză de uitat cu Liechtenstein

Echipa națională a României a dominat autoritar prima repriză a meciului amical împotriva selecționatei din Liechtenstein, dar nu a găsit drumul spre plasa porții spre disperarea fanilor din tribune.

Rând pe rând, Alexandru Cicâldău, Florinel Coman, George Pușcaș, sau căpitanul în premieră Ianis Hagi nu au găsit spațiul porții sau atunci când au făcut-o s-au lovit de portarul Benjamin Buchel.

A fost un 0-0 neașteptat la pauză și ”tricolorii” continuă seria partidelor mai puțin convingătoare înainte de a pleca spre Germania. Trebuie remarcat faptul că Liechtenstein a primit măcar un gol în 36 de meciuri la rând. Ultima oara când a scăpat fără să ia gol a fost în octombrie 2020, 0-0 acasă cu San Marino.

Înainte de de duelul cu micuța formație din Liechtenstein, ”tricolorii” au remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, au pierdut în fața Columbiei, scor 2-3, și au încheiat doar 0-0 cu Bulgaria.

Momentele rușinoase din istoria modernă a naționalei

Contraperformanța din prima repriză cu Liechtenstein intră în galeria rușinii la echipa națională în epoca modernă. Un moment asemănător s-a înregistrat în august 2011, într-un meci amical cu San Marino.

Atunci formația aflată pe ultimul loc în clasamentul FIFA ne-a ținut piept până în minutul 72. Ovidiu Herea a înscris unicul gol al acelei întâlniri și l-a salvat de o rușine istorică pe selecționerul de atunci Victor Pițurcă.

O altă prestație catastrofală a avut loc în în septembrie 2019, cu Cosmin Contra pe bancă. În preliminariile EURO 2020, George Pușcaș a marcat abia în minutul 47 al unui meci cu Malta, care ocupa locul 181 în ierarhia mondială.

În martie 2011, naționala României condusă de Răzvan Lucescu se afla la egalitate la pauză, scor 1-1, cu reprezentativa Luxemburgului, într-un joc din preliminariile EURO 2012. Atunci, în repriza secundă, ”tricolorii” s-au descătușat și s-au impus cu 3-1.