Na Li a cîştigat Australian Open! Chinezoaica a răzbunat-o pe Halep

Na Li a cîştigat primul Mare Şlem al anului, Australian Open, după ce a învins-o în două seturi pe Dominika Cibulkova, scor 7-6, 6-0....
Autor: Adrian Căpriţă | 25.01.2014 | 12:29

Partida a început sub semnul echilibrului, iar primul set a fost decis la tiebreak. În cel de-al doilea act al partidei a existat o singură jucătoare pe teren, asiatica reuşind în 27 de minute să ajungă la 6-0.

Na Li este la al doilea Mare Şlem din carieră, după victoria de la Roland Garros din 2011. De asemenea, asiatica a mai jucat de două ori finala la Australian Open, în 2011 şi 2013, dar a pierdut de fiecare dată, cu Kim Clijsters, respectiv Victorai Azarenka.

Cibulkova a fost surpriza plăcută a turneului, cu victorii în faţa Mariei Şarapova, Simonei Halep sau Agniska Radwanska.

********************************************************************************************

Finala feminină a primului Mare Şlem al anului, Australian Open, va pune faţă în faţă două jucătoare pe care nu le vedeau prea mulţi în ultimul act, Na Li şi Dominika Cibulkova.

Slovaca a eliminat-o în drumul său spre finală şi pe Simona Halep, în sferturi, în două seturi, scor 6-3, 6-0. Mai mult, pe lîngă compatrioata noastră, Cibulkova a mai trecut şi de Şarapova şi de Radwanska.

De partea cealaltă, Na Li nu a fost în nici o clipă în dificultate în acest turneu, parcursul chinezoaicei fiind fără greşeală, cu un singur set pierdut, în turul 3 cu Safarova. Chinezoaica a mai jucat de două ori finala de la Australian Open, în 2011 şi 2013, dar de fiecare dată a fost învinsă, de Kim Clijsters, respectiv Victoria Azarenka.

Cele două jucătoare s-au mai întîlnit de 4 ori, de fiecare dată avînd cîştig de cauză Na Li. Mai mult, Cibulkova a reuşit să cîştige un singur set în cele 4 confruntări.