Primul penalty dat cu VAR pe terenul României! Aytekin a acordat lovitura de la 11 metri după ce a consultat arbitrajul video

20.02.2020 | 21:30
Primul penalty dat cu VAR pe terenul Romaniei Aytekin a acordat lovitura de la 11 metri dupa ce a consultat arbitrajul video

S-a scris istorie. La al doilea meci în care este folosită tehnologia video în România s-a dat şi primul penalty cu ajutorul VAR. Deniz Aytekin a arătat punctul cu var în minutul 56 al meciului dintre CFR Cluj şi Sevilla.

Primul penalty dat cu VAR pe terenul României! Centrarea lui Cristi Manea, oprită cu mâna de Kounde

Centrarea lui Cristi Manea a fost atinsă cu mâna de Kounde. Iniţial, arbitrul german nu a acordat penalty-ul, însă după ce a consultat tehnologia video, arbitrul a decis să acorde lovitura de la 11 metri.

VEZI VIDEO FAZA AICI

Este abia al doilea meci în care se foloseşte sistemul VAR în România. În luna august, tot la Cluj, s-a folosit arbitrajul video la meciul dintre CFR şi Slavia Praga, din play-off-ul Champions League.

Cehii s-au impus atunci cu 1-0, însă nu a fost nevoie de nicio intervenţie cu ajutorul sistemului VAR. În retur, Slavia s-a impus tot cu 1-0 şi a reuşit calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Dan Petrescu a cerut penalty şi în prima repriză: “N-aveţi VAR, băi, băiatule?”

Dan Petrescu a mai cerut un penalty la începutul meciului, după ce şutul lui Vinicius a fost respins de un apărător al Sevillei şi ardelenii au cerut henţ: ”N-aveți VAR, băi, băiatule?”, a fost replica lui Super Dan.

Ciprian Deac a reuşit să fructifice penalty-ul acordat cu ajutorul tehnologiei video şi din minutul 59, CFR Cluj a deschis scorul.

Din sezonul viitor, în Casa Pariurilor Liga 1 va fi implementat arbitrajul video la toate meciurile. Astfel se speră ca fazele litigioase să fie rezolvate în proporţie covârşitoare cu ajutorul VAR.

Meciul retur dintre Sevilla şi CFR Cluj va avea loc joia viitoare, de la ora 22:05. Dacă ardelenii vor învinge, iau o opţiune serioasă pentru calificare.