”Prințul” Valentin Mihăilă, evoluție de 10 în România – Finlanda 4-1! Notele FANATIK după o nouă victorie a “tricolorilor”

14.11.2019 | 22:15
Printul Valentin Mihaila evolutie de 10 in Romania  Finlanda 41 Notele FANATIK dupa o noua victorie a tricolorilor

Pe o vreme câinească, România U-21 a câștigat cu 4-1 meciul împotriva Finlandei pe stadionul “Anghel Iordănescu” din Voluntari, în grupa de calificare pentru Euro 2021. Pe un vânt teribil și o ploaie mocănească, elevii lui Rădoi încercau să mențină ritmul victoriilor după succesele clare împotriva Ucrainei și Irlandei de Nord, ambele cu 3-0. Însă, începutul a fost nefericit, Karinen reușind să înscrie încă din minutul 3. A venit apoi magia lui Mihăilă, care a reușit să întoarcă scorul în 16 minute prin două șuturi superbe din stânga și a provocat autogolul finlandezilor în finalul primei reprize. Și-a desăvârșit evoluția de nota 10 cu golul de 4-1, din minutul 78.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,53 este cota pentru “peste 4,5 goluri” la meciul Spania – Malta. Vezi aici toate cotele!

Valentin Mihăilă, nota 10 în FANATIK după România – Finlanda 4-1!

Cu cele 3 puncte de azi, România acumulează 9 puncte și urcă pe locul 2 în clasament, fiind la egalitate cu Danemarca, liderul neînfrânt al grupei. “Tricolorii mici” și-au revenit foarte bine după debutul nefericit din preliminarii și și-au spulberat adversarii în următoarele meciuri. Dar cum au evoluat post pe post jucătorii lui Rădoi în meciul cu Finlanda? Mai jos, notele FANATIK, Valentin Mihăilă fiind omul serii.

Note România:

Andrei Vlad – 7 – Fără nicio vină la gol, Kairinen a fost singur în 6 metri. A intervenit foarte bine la ocazia mare a finlandezilor din finalul primei reprize. Nu a avut prea multe de apărat, însă a dat siguranță defensivei.

Andrei Rațiu – 7 – Bun pe faza de apărare în prima parte, cu câteva stângăcii la execuție. A ratat câteva pase ușoare. S-a achitat bine de sarcini și nu a avut prea multe probleme în banda dreaptă.

Andrei Chindriș – 6 –  Ezitant. A fost dat dispărut din centrul careului la golul lui Kairinen. Nu a ieșit prea mult în evidență, dar a creat impresia că este ezitant la fiecare fază periculoasă a nordicilor.

Alex Pașcanu – 7 – Căpitanul l-a lăsat liber pe Kairinen la reușita din minutul 2. Și-a revenit apoi și a avut câteva intervenții și pase bune. Și-a mobilizat bine colegii și în afară de greșelile de la primul gol, a coordonat bine defensiva. A fost schimbat în minutul 83.

Radu Boboc – 5 – A greșit la primul gol, fiind ușor depășit în bandă de Kallman. Ușor depășit și de Soisalo în flancul stâng, a fost destul de vulnerabil. S-a accidentat după 30 de minute și a fost înlocuit de Ricardo Grigore.

Andrei Ciobanu – 7 – A avut câteva demarcări foarte bune și a dat pasa de gol la reușita a doua a lui Mihăilă. A coborât mai mult pe final de repriză în banda stângă pentru a-l ajuta pe Grigore. Unul dintre cei mai activi jucători din teren.

Răzvan Oaidă – 7 – Bun, pe plan defensiv. A ținut bine mijlocul terenului, a recuperat multe mingi. A alergat mult, fiind peste tot pe teren.

Olimpiu Moruțan – 8 – Foarte activ pe plan ofensiv. A început ușor precipitat meciul, însă a dat câteva pase foarte bune. A intrat în mai multe combinații cu Dennis Man și a făcut câteva faulturi defensive inteligente. După începutul ezitant, a arătat multă maturitate în joc. A ieșit în minutul 63.

Dennis Man – 8 – Pasă superbă pentru golul de 1-1 marcat de Mihăilă. A avut câteva acțiuni bune, dar a și greșit destul de mult, inclusiv o preluare care putea să îl lase singur cu portarul. A dat un șut periculos în partea secundă.

George Ganea – 7 – Bătăios, dar nu a ieșit în evidență pe plan ofensiv până în prelungirile primei reprize când a dat centrarea la autogolul oaspeților.

Valentin Mihăilă – 10 – Preluare și gol superb în minutul 9 al meciului, execuție de manual a atacantului de la Craiova. După câteva minute, atacantul a înscris cu un nou șut bine plasat. Omul primei reprize cu două goluri în 16 minute. A coborât bine și în defensivă, unde l-a ajutat pe Boboc. A mai dat un gol în același stil în minutul 41, însă arbitrul a ridicat fanionul de la margine. În prelungirile primei reprize, Mihăilă a provocat și autogolul finlandezilor. A continuat să îi terorizeze pe fundașii adverși și în repriza secundă. A ratat alte două ocazii bune în minutele 67 și 76, înainte să își desăvârșească opera, hattrick în minutul 79. Evoluție de nota 10.

Ricardo Grigore (intrat în minutul 30) – 8 – mult mai sigur în banda stângă, nu a fost depășit acolo, primind și un suport bun de la Ciobanu în câteva rânduri. A urcat bine de câteva ori în atac, a fost curajos și sigur în stânga.

George Merloi (intrat în minutul 63) – 6 – S-au simțit emoțiile debutului. A vrut mult, însă a avut destul de puține realizări pe o vreme urâtă.

Darius Olaru (intrat în minutul 63) –  7 – A intrat bine în meci, a dat câteva pase bune, însă nu a reușit să aibă situații clare de poartă.

Adrian Petre (intrat în minutul 63) – 8 – A dat pasa de gol la reușita a treia a lui Mihăilă. Calm cu balonul la picior în jumătatea adversă. A creat pericol în apărarea Finlandei.