Probleme mari pentru Rednic. Cine joacă fundaș stânga cu CFR Cluj

Autori: Eduard Nicolae Popa, Ionut Neamţu | 02.12.2018 | 12:14
Probleme pentru Mircea Rednic, care nu prea are de ales în privința fundașului stânga, înainte de meciul cu CFR Cluj

Înfrângerea cu Viitorul aduce mai multe complicații pentru Mircea Rednic. Dinamo a pierdut împotriva constănțenilor, scor 1-4, după ce Vlad Olteanu a fost eliminat în prima repriză. Astfel, „câinii” sunt descoperiți pe flancul stâng, iar tehnicianul dinamoviștilor este nevoit să improvizeze pentru a acoperi „găurile” din apărare.

Fundașul stânga al lui Dinamo a fost eliminat în minutul 33 al partidei, după ce a primit al doilea galben în urma unei intervenții asupra lui Ianis Hagi. „Câinii” au contestat al doilea galben primit de apărător și susțin că arbitrul s-a grăbit să dea a doua avertizare, întrucât Olteanu a alunecat și nu a avut intenția să îl oprească pe Ianis Hagi. „Eu chiar nu înţeleg de ce arbitrul a arătat al doilea galben. Olteanu a alunecat, iar Ianis s-a trântit de am crezut că şi-a rupt piciorul”, a spus la finalul partidei antrenorul „câinilor”, Mircea Rednic.

Vlad Olteanu, fundașul stânga al lui Dinamo, a fost eliminat în partida cu Viitorul

Mircea Rednic forțat să improvizeze pentru postul de fundaș stânga, la meciul cu CFR Cluj

Cum Vlad Olteanu va fi mai mult ca sigur suspendat după cartonașul roșu primit cu Viitorul, Mircea Rednic se vede nevoit să folosească un alt jucător pentru postul de fundaș stânga, iar în acest moment are numai  două soluții: Sergiu Popovici și Ricardo Grigore. Sergiu Popovici a fost însă distrus de Rednic după partida din runda precedentă, încheiată la egalitate cu Gaz Metan, scor 1-1. Popovici a fost integralist, dar a devenit unul dintre „clienții” favoriți ai lui Rednic pe tot parcursul partidei din cauza prestației sale mai slabe. De asemenea, la sfârșitul partidei, antrenorul lui Dinamo nu a vorbit în cei mai buni termeni despre Popovici„E greu să mai joace Popovici. I-am dat șanse și n-a profitat. Se antrenează bine, e băiat bun, dar m-am săturat de băieți buni”, spunea Rednic, la finalul meciului contra ardelenilor.

În ceea ce îl privește pe Ricardo Grigore, tânărul fotbalist dinamovist a intrat pe teren, imediat după eliminarea lui Olteanu, în locul lui Daniel Popa. Grigore este la bază fundaș central, dar a mai jucat în acest stânga de câteva ori pe postul de fundaș stânga și chiar și ca mijlocaș la închidere. Împotriva Viitorului, Grigore a bifat primele sale minute în mandatul lui Mircea Rednic și a comis un penalty, în prelungirile partidei.

Fundașul stânga adus de Mircea Rednic la Dinamo s-a accidentat și s-a întors în Elveția

Mircea Rednic spera să rezolve problema fundașului stânga, odată cu aducerea lui Naser Aliji. Cu toate acestea, internaționalul albanez născut în Elveția s-a accidentat la unul dintre antrenamentele lui Dinamo și s-a întors în Elveția la recuperare. Antrenorul lui Dinamo a cerut răbdare și a anunțat că îl așteaptă pe Aliji să se întoarcă la începutul lunii ianuarie. Cu toate acestea, FANATIK.RO a anunțat că Aliji ia în calcul faptul că s-ar putea să nu se mai întoarcă în România.

Astfel, după ce a suferit prima înfrângere în Liga 1 Betano, Mircea Rednic va avea parte de un nou duel foarte dificil. Dinamo va întâlni marți, de la ora 20:00, campioana și liderul la zi al Ligii 1 Betano, CFR Cluj. Trupa din Ștefan cel Mare are un sezon dificil și se află pe locul 10, cu 18 puncte, cu numai un punct peste ultimul loc retrogradabil.