Problemele lui Janne Andersson înainte de România – Suedia. Patru jucători din lot nu au mai jucat de o săptămână, iar Svensson vine direct din SUA, după ce a câștigat campionatul în MLS

11.11.2019 | 10:16
Problemele lui Janne Andersson inainte de Romania  Suedia Patru jucatori din lot nu au mai jucat de o saptamana iar Svensson vine direct din SUA dupa ce a castigat campionatul in MLS

România va juca împotriva Suediei vineri, 15 noiembrie, un meci în care suntem obligați să câștigăm pentru a spera la locul 2 care duce spre Campionatul European din 2020. În naționala suedezilor sunt 5 fotbaliști care au același statut ca și Mitriță și anume au terminat campionatul și se află în pauză competițională, iar doi dintre ei sunt chiar titulari în selecționata lui Janne Andersson.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 2.83 este cota pentru “1” la meciul România – Suedia. Vezi aici toate cotele!

Problemele lui Janne Andersson înainte de România – Suedia

În naționala Suediei sunt 5 jucători care au terminat campionatul și se află în pauză competițională, iar unul dintre ei vine de la Seattle Sounders, campioana din MLS, rival cu Mitriță în campionatul din SUA. La fel și ceilalți 4 fotbaliști care au terminat campionatul în Suedia chiar la începutul lunii noiembrie. Alexandru Mitriță, cel mai bun fotbalist de pe teren din meciul cu Norvegia nu a mai jucat de pe data de 24 octombrie, atunci când New York City a fost eliminată din play-off-ul din MLS.

Mitriță s-a antrenat alături de fosta echipă

Chiar dacă nu a mai jucat de pe 24 octombrie, Alexandru Mitriță a continuat să se antreneze alături de jucătorii de la Universitatea Craiova, fosta sa echipă. De când a ajuns în România, „Piticul”, cum este poreclit de Victor Pițurcă, a efectuat mai multe antrenamente cu fosta sa echipă și a mers și la meciurile acestora, fiind prezent la Severin, acolo unde formația olteană s-a impus cu 4-1 în fața rivalilor de la Dinamo.

„Sunt pregătit. Ne vor aştepta două meciuri foarte grele, noi trebuie să dăm maximum la fiecare meci, în fiecare minut şi după aceea vom trage linie. Nu este uşor pentru nimeni. Este o calificare în faţă, sunt două echipe extrem de bune, dar cât timp avem şanse, noi ne jucăm şansa noastră. Trebuie să pregătim foarte bine aceste două meciuri şi trebuie să mergem la victorie.  Nu vreau să mă gândesc la faptul că nu am avut meciuri în ultima vreme”, a declarat Mitriță înaintea meciului cu Suedia.

• 24 de ani a împlinit Alexandru Mitriţă pe 8 februarie

Mitriță, noul talisman al naționalei

Alexandru Mitriță a fost ignorat în mai multe rânduri de selecționerul Cosmin Contra, în urma unor tensiuni apărute între cei doi la sfârșitul primului meci cu Suedia (1-2), iar tehnicianul nu l-a mai chemat la națională. În cele din urmă Contra a decis să-l readucă pe fostul oltean din nou la lot, mai ales în urma evoluțiilor foarte bune pe care le-a făcut în MLS la New York City, iar Mitriță nu a dezamăgit.

Alexandru Mitriță a intrat pe teren în minutul 69 al partidei cu Insulele Feroe (3-0) și a reușit să dea un gol și o pasă de gol. Forma bună a sa a continuat și la meciul de pe „National Arena” cu Norvegia (1-1), când a deschis scorul în minutul 62, cu un șut frumos de la distanță. La sfârșitul meciului a declarat și a lăsat să se înțeleagă că și-a asumat neconvocările anterioare: „Nu am nimic cu domnul Contra, dacă aveam ceva cu domnul Contra sau el cu mine nu mai eram aici. După meciul cu Suedia, când m-a scos la pauză, nu a fost absolut nimic. A doua zi nu m-am antrenat ok. Nu am avut motivație. Cine nu își dorește la echipa națională meci de meci?! Toată lumea așteaptă să fac diferența cum o fac și la echipa de club”.