Petrică Cezar Profira, procurorul de caz în dosarul de trafic de persoane și viol al fraților Tate, a fost propus pentru avansare de către procurorul șef al DIICOT, Alina Albu. Recomandarea pentru procurorul de caz privind avansarea lui vine după decizia controversată de a le permite fraților Tate să părăsească România.
Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) are pe ordinea de zi din 9 aprilie propunerea ca procurorul de caz din dosarul fraților Tate să fie avansat ca șef al serviciului de combatere a traficului de persoane din cadrul DIICOT.
„Propunerea de numire în funcția de procuror şef al Serviciului de combatere a traficului de
persoane din cadrul Secției de combatere a criminalității organizate a Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism a domnului Profira Cezar Petrică, procuror în cadrul acestei direcţii”, se arată în ordinea de zi a CSM, potrivit PressHub.
Procurorul Petrică Cezar Profira este cel care a luat decizia controversată de a le ridica interdicția de a părăsi țara fraților Tate, acuzați de trafic de persoane și viol într-un dosar instrumentat de DIICOT. La finalul lunii februarie cei doi, care au cetățenie americană și britanică, au plecat în Statele Unite.
Aceștia, în mod surprinzător pentru unii observatori, s-au întors în România luna trecută, când trebuiau să se prezinte la Poliție pentru a da cu subsemnatul. Între timp, frații Tate au părăsit din nou România, de această dată cu destinația Dubai.
Între timp, Andrew Tate trebuie să se prezinte și la Brigada Rutieră, Poliția Capitalei anchetând episodul în care influencerul american s-a filmat conducând cu 150 de kilometri la oră pe străzile din București. Deși acest incident s-a petrecut acum două săptămâni, Poliția spune că abia acum a reușit să-l identifice pe Andrew Tate în filmarea postată.
Plecarea din România a fraților Tate a stârnit nenumărate reacții critice în contextul în care decizia procurorului de caz de ridicare a interdicției venea după o serie de presiuni evidente exercitate de administrația Trump, ideologic apropiată de controversații frați Tate.
„Este o operațiune specială de extragere, se pare că nu au mai avut răbdare să rezolve ai noștri actele. Băieții erau puși sub acuzare în România și Anglia dar merg direct la Mar a Lago sub steag diplomatic, precum niște eroi salvați de forțele speciale din ghearele teroriștilor”, a spus atunci Elena Lasconi, lidera USR, despre plecarea celor doi.