Sporturi

Program și rezultate Roland Garros, joi 1 octombrie! Țig și Bara merg în turul 3. Tecău, calificare lejeră. Begu și Olaru, eliminate la dublu

Autor: Gabriel Esanu | 01.10.2020 | 19:23
Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 12, s-a calificat în turul doi al probei de dublu de la Roland Garros. Sursă foto: Hepta

Joi 1 octombrie este o nouă zi plină de tenis la Roland Garros 2020. Nu mai puţin de şase jucători din România şi-au făcut loc în program. Trei în proba de simplu şi alţi trei în cea de dublu.

UPDATE, 1 octombrie, ora 19:24 / Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 12, s-a calificat în turul doi al probei de dublu. Cei doi au beneficiat, în runda inaugurală, de abandonul cuplului Cristian Garin/Pedro Martinez (Chile/Spania), la scorul de 6-1 pentru echipa româno-olandeză.

În faza următoare a competiției, Tecău și Rojer vor întâlni perechea Marcelo Arevalo/Jonny O’Mara (El Salvador/Marea Britanie).

În schimb, perechea Irina Begu/Raluca Olaru a fost eliminată în primul tur al probei de dublu. Cele două românce au fost învinse de echipa favorită 3, Aryna Sabalenka/Elise Mertens (Belarus/Belgia), scor 6-1, 6-4.

UPDATE, 1 octombrie/ Irina Bara – Alison Van Uytvanck 6-1, 4-0

Irina Bara s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros. Românca luase primul set în meciul cu Alison Van Uytvanck, scor 6-1. Belgianca a avut nevoie de un time-out medical şi a avut marile probleme şi în al doilea set, în care s-a retras la 4-0.

În turul 3, Irina Bara se va duela cu Sofia Kenin, care a eliminat-o joi pe Ana Bogdan.

UPDATE, 1 octombrie, ora 17:38 / Patricia Ţig a învins-o pe Christina McHale, scor 6-4, 6-3, şi s-a calificat în turul 3 de la Roland Garros. În următoarea fază o va întâlni pe câştigătoarea meciului Elena Ribakina – Fiona Ferro. Pentru această performanţă a primit 130 de puncte WTA şi un cec în valoare de 126.000 de euro.

Game-ul al cincilea al primului set din meciul Patricia Ţig – Christina McHale a fost unul maraton, cu o durată de peste 11 minute.

UPDATE, 1 octombrie, ora 15:26 / Ana Bogdan a fost eliminată de Sofia Kenin, scor 6-3, 3-6, 2-6. La Roland Garros urmează meciul dintre Irina Bara şi Alison Van Uytvanck, de la 17:10.

UPDATE, 1 octombrie, ora 13:23 / Ana Bogdan – Sofia Kenin 6-3, 3-6, 2-6

La scorul de 5-1 pentru Sofia Kenin în decisiv, Ana Bogdan a salvat trei mingi de meci. Game-ul câştigat de româncă a durat peste cinci minute.

UPDATE, 1 octombrie, ora 13:20 / Marea surpriză a zilei de joi este eliminarea Karolinei Pliskova, a doua favorită a competiției, în turul secund de la Roland Garros.

Cehoiaca a fost întrecută, scor 4-6, 2-6, după o oră și nouă minute, de letona Jelena Ostapenko.

Ana Bogdan va avea parte de o confruntare de vis pe arena Philippe Chatrier, cea mai mare din complexul de la Paris. Şi singura dispusă cu acoperiş retractabil.

Ana Bogdan o înfruntă pe Sofia Kenin, din SUA, în a doua partidă de pe Chatrier. Cel mai probabil această confruntare va începe în jurul orei 13:30.

Ana Bogdan are meci pe arena Philippe Chatrier, în jurul orei 13:30. Şase români joacă joi 1 octombrie

Un alt meci de la feminin va deschide ziua pe impozanta arenă. Fostă campioană în 2017, Jelena Ostapenko o va înfrunta pe favorita 2 din acest an, Karolina Pliskova. Apoi sunt meciuri pentru Djokovic şi Tsitsipas.

Denis Shapovalov, Garbine Muguruza, Matteo Berrettini şi Elena Rybakina sunt capii de serie care vor juca joi pe arena Suzanne Lenglen.

În vreme ce ziua de joi pe arena Simonne-Mathieu se deschide cu partida Petrei Kvitova. Jucătoarea din Cehia rămâne una dintre cele mai importante rivale ale Simonei din turneu. Mai ales după surprizele de miercuri.

La prima ei participare pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, Irina Bara mai încearcă o minune. Are al treilea meci de pe terenul 5, probabil va începe în jurul orei 15:00.

Tot în jurul orei 15:00, dar pe terenul 4, joacă şi Patricia Ţig. O va înfrunta pe Christina McHale, din SUA, pentru calificarea în turul 3.

Court 10 şi Court 13 se închid cu meciuri ale jucătorilor români în probele de dublu. Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer joacă în primul tur al probei de dublu de la masculin, pe terenul 13, în jurul orei 17:00. Cel mai probabil după ora 18:00 vor intra în turneul de dublu şi Irina Begu şi Raluca Olaru.

Programul de la Roland Garros poate suferi modificările dacă va ploua la Paris. Arena “Philippe Chatrier” este singura care are un acoperiş retractabil.