Roland Garros, ziua III. Bogdan și Begu merg în turul II. Rezultate complete și repere

29.05.2018 | 22:13
Roland Garros ziua III Bogdan si Begu merg in turul II Rezultate complete si repere

Două românce s-au calificat mai departe la Roland Garros, în vreme ce Sorana Cîrstea a fost eliminată. Mai jos puteți găsi toate rezultatele zilei de marți de la French Open 2018.

• Irina Begu a învins-o pe Anna Karolína Schmiedlová, scor 6-4, 5-7, 9-7. În turul II are meci tare cu Shuai Zhang.
  • Ana Bogdan a trecut de Marketa Vondrousova, scor 6-3, 1-6, 6-4. În turul următorul o va înfrunta pe Angelique Kerber.
  • Sorana Cîrstea a condus-o cu 1-0 la seturi pe Daria Gavrilova, dar a sfârșit meciul învinsă, scor 6-4, 6-7, 3-6.
  • Serena Williams a disputat primul său meci la un turneu de Mare Șlem după o pauză de un an și jumătate.
  • Simona Halep – Alison Riske nu s-a mai disputat și a fost repogramat pentru mâine.
  • Jack Sock și Feliciano Lopez sunt cele mai importante nume care au părăsit turneul după ziua de marți.
roland garros feminin ziua 3
roland garros masculin ziua 3

UPDATE, ora 21:30. Ana Bogdan câştigă în trei seturi meciul împotriva sportivei Marketa Vondrousova, scor 6-3, 1-6, 6-4. În turul următor, Bogdan va juca împotriva lui Angelique Kerber.

UPDATE ORA 19:49 / A început partida dintre Ana Bogdan și Marketa Vondrousova, din turul 1.

UPDATE ORA 17:49 / Begu se impune în cele din urmă în fața jucătoarei Anna Karolína Schmiedlová la capătul unui meci dramatic, scor 6-4, 5-7, 9-7. În următorul tur, Irina va juca împotriva chinezoaicei Shuai Zhang, cap de serie numărul 24.

irina begu turul I roland garros

UPDATE ORA 16:21 / Begu pierde setul secund cu Schmiedlová, scor 5-7

UPDATE ORA 16:09 / Sorana Cîrstea pierde meciul cu Daria Gavrilova, deși a condus cu 1-0 la seturi. Scor final: 6-4, 6-7, 3-6. Interesant este că sportiva noastră a refuzat să dea mâna cu arbitrul de scaun la finalul partidei, supărată fiind pe anumite decizii luate în timpul jocului.

UPDATE ORA 15:32 / Set pentru Irina cu Schmiedlová,  scor 6-4!

UPDATE ORA 15:18 / Sorana pierde setul secund cu Gavrilova la tie-break, scor 6-7 (4)

UPDATE ORA 14:30 / Ploaia s-a oprit, iar toate partidele s-au reluat. Sorana a luat primul set cu 6-4 împotriva Dariei Gavrilova, iar acum e 2-2 în setul secund. A început și meciul Irinei Begu cu Anna Karolína Schmiedlová

begu rolland garros

UPDATE ORA 14:15 / Meciurile se vor relua începând cu ora 14:30

UPDATE ORA 13:20 / Meciul Soranei cu Daria Gavrilova se întrerupe la 2-1 pentru sportiva noastră în setul secund

UPDATE ORA 13:01 / Sorana ia primul set cu 6-4.

UPDATE ORA 12:50 / A început iarăși să plouă la Roland Garros. Deocamdată meciurile se joacă.

sorana cirstea

UPDATE ORA 12:10 / A început meciul Soranei Cîrstea cu Daria Gavrilova

Mai multe detalii despre partida Simona Halep – Alison Riske puteți găsi în articolele noastre. Rezultatele de luni de la Roland Garros au adus în prim-plan și câteva surprize.

Când joacă Sorana Cîrstea, Irina Begu și Ana Bogdan

Sorana Cîrstea deschide balul de la ora 12:00 cu Daria Gavrilova, cap de serie numărul 20. În vreme ce australianca nu se descurcă deloc bine pe zgură, Cîrstea impresionează pe această suprafață, astfel că putem asista la o surpriză plăcută. Cea mai mare performanță a Soranei la un turneu de Mare Șlem a venit tocmai la Roland Garros, în 2009 atingând faza sferturilor de finală.

De la ora 14:00, Irina Begu o înfruntă pe Anna Karolína Schmiedlová, o jucătoare în vârstă de 23 de ani aflată într-o incredibilă scădere de formă în ultimii doi ani, care a culminat cu ieșirea din top 1000 la un moment dat! Irina joacă bine pe zgură și e mare favorită să câștige acest meci.

De la ora 17:00, Ana Bogdan are meci cu Markéta Vondroušová, o puștoaică de 18 ani originară din Republica Cehă. Marketa are în palmares șapte turnee ITF câștigate, dar și două turnee de Mare Șlem luate la juniori, ce-i drept în proba de dublu.

Programul meciurilor de marți, 29 mai, de la Roland Garros

Pe cea mai importantă arenă va evolua în cursul zilei de mâine și Serena Williams, care o va întâlni pe Krystina Pliskova. Pe Chartrier se va juca și meciul Șarapovei, care ar fi trebuit să se dispute luni, însă nu a mai avut loc din cauza ploii. Programul complet al zilei de marți îl puteți găsi în galeria foto din partea superioară a articolului.