Programul României în Grupa F din preliminariile EURO 2020. Urmează meciurile decisive cu Suedia şi Spania

15.10.2019 | 23:30
Programul Romaniei in Grupa F din preliminariile EURO 2020 Urmeaza meciurile decisive cu Suedia si Spania

România a câștigat partida cu Insulele Feroe (3-0) din grupa F de calificare pentru EURO 2020. Următorul meci al „Tricolorilor” va fi duelul decisiv cu Norvegia, care sunt rivalii noştri pentru ocuparea locului 2 în grupă, împreună cu Suedia. României îi mai rămân 3 meciuri în care trebuie să obțină rezultate pozitive pentru a spera că va ocupa locul 2 și că va participa la Campionatul European, acolo unde țara noastră va organiza 4 meciuri, 3 din grupa C și unul din „optimi”.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,68 este cota pentru 2 la meciul Norvegia– Spania. Vezi aici toate cotele!

UPDATE, 15 octombrie, ora 23:35. România și Norvegia încheie la egalitate, scor 1-1, într-un meci extrem de important în economia calificării la EURO 2020. Mitriță a marcat golul tricolorilor în minutul 62. Și la Stockholm, Suedia și Spania au încheiat la egalitate, scor 1-1, iar tricolorii vor avea un final infernal în grupă.

Următoarele meciuri ale României în preliminariile EURO 2020

După victoria cu Insulele Feroe, România va juca împotriva Norvegiei la București, pe „National Arena”, dar fără suporteri din cauza incidentelor de la meciul cu Spania. În schimb, naționala României va fi susținută de peste 10.000 de copii, care vor fi însoțiți de profesori pe stadion, pentru a încuraja selecționata lui Cosmin Contra. Norvegienii își doresc o victorie împotriva „tricolorilor”, mai ales că în primul meci direct au scăpat victoria în ultimele 15 minute ale partidei, atunci când „dubla” lui Claudiu Keșeru a adus un punct din deplasarea de la Oslo.

Următoarele meciuri ale României:

• România – Norvegia (15.10.2019, ora 21:45)
  • România – Suedia (15.11.2019, ora 21:45)
  • Spania – România (18.11.2019, ora 21:45)

• Insulele Feroe – România 0-3
România - Norvegia va fi decisiv pentru locul 2 din Grupa F. Sursă foto: sport.pictures.eu
România – Norvegia va fi decisiv pentru locul 2 din Grupa F. Sursă foto: sport.pictures.eu

Norvegienii sunt siguri de victorie în meciul cu România

Lars Lagerback, antrenorul Norvegiei, a vorbit înaintea meciurilor cu Spania și România: „Trebuie neapărat să câștigăm ambele meciuri pentru a nu avea emoții mai târziu. Vor fi două partide dificile, dar sunt sigur că vom obține minim 4 puncte. Băieții sunt pregătiți indiferent cu ce adversar jucăm și știu foarte bine ce au de făcut pe teren. Cu Spania va fi foarte greu, dar trebuie să fim echilibrați și să nu ne avântăm din primul minut”.

Vestea bună pentru elevii lui Cosmin Contra este că Erling Haaland s-a accidentat și nu va juca împotriva noastră. Haaland este unul dintre cei mai în formă atacanți din Europa și are 18 goluri în 11 meciuri atât în campionatul Austirei pentru Red Bull Salzburg, cât și în UEFA Champions League.