Programul României U21 în preliminariile Euro 2021! Tricolorii mici deschid anul cu liderul Danemarca

19.11.2019 | 21:51
Programul Romaniei U21 in preliminariile Euro 2021 Tricolorii mici deschid anul cu liderul Danemarca

Echipa României U21 a încheiat 2019 pe locul secund în Grupa a 8-a din preliminariile Campionatului European din 2021, iar programul pentru anul 2020 este unul extrem de dificil. Elevii lui Mirel Rădoi a obținut doar o remiză în deplasare cu Irlanda de Nord, scor 0-0, și încheie acest an la cinci puncte în urma liderului Danemarca.

Programul României U21 în preliminariile Euro 2021

Tricolorii mici au început anul 2019 cu o înfrângere pe terenul Danemarcei, scor 1-2, într-un meci în care Florinel Coman a ratat penalty în minutele de prelungire. Apoi, pentru naționala lui Mirel Rădoi a urmat o perioadă extrem de fastă cu victorii clare acasă cu Ucraina (3-0), Irlanda de Nord (3-0) și Finlanda (4-1), coroborate cu remiza în deplasare cu Irlanda de Nord (0-0).

Naționala U21 a României are un program extrem de dificil anul viitor în preliminariile Campionatului European din 2021, urmând să joace primul meci acasă cu liderul Danemarca. Marea finală a grupei este programată la 31 martie, zi în care reprezentativa de seniori ar putea juca un meci decisiv pentru calificarea la Euro 2020. Pentru trupa lui Rădoi vor urma trei deplasări dificile în Finlanda (4 septembrie), Malta (8 septembrie), Ucraina (9 octombrie), urmând să încheie camapania cu Malta acasă (13 octombrie).

Cum ne calificăm la Euro 2021

La turneul final al Campionatului European de tineret din 2021, care se va desfășura în Ungaria și Slovenia în perioada 9-26 iunie, se califică cele nouă câștigătoare de grupă și echipa de pe locul secund cu cea mai bună linie de clasament. Celelalte opt formații clasate pe poziția a doua în grupe vor juca meciuri de baraj pentru accederea la turneul final.