Sport

Programul sportivilor din România la Jocurile Olimpice Tokyo 2020! Când concurăm la canotaj, gimnastică, scrimă, nataţie, tenis şi fotbal

Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 se vor disputa în perioada 23 iulie-8 august, iar FANATIK îţi prezintă programul complet al sportivilor din România la cea mai importantă competiţie sportivă.
16.07.2021 | 11:16
Programul sportivilor din România la Jocurile Olimpice Tokyo 2020! Când concurăm la canotaj, gimnastică, scrimă, nataţie, tenis şi fotbal
Programul sportivilor din România la Jocurile Olimpice Tokyo 2020! Când concurăm la canotaj, gimnastică, scrimă, nataţie, tenis şi fotbal
ADVERTISEMENT

Aşteptarea a luat sfârşit, iar sportivii din România au plecat spre Tokyo pentru Jocurile Olimpice. Între 23 iulie şi 8 august, 101 sportivi din România vor concura la atletism, baschet 3×3, box, canotaj, ciclism, fotbal, gimnastică, nataţie, canoe, judo, lupte, scrimă, tenis, tenis de masă, tir sportiv, tir cu arcul şi triatlon.

Programul sportivilor din România în probele de atletism de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime) – calificări (1 august, ora 3:50), FINALA (3 august, ora 4:50)

ADVERTISEMENT

Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m) – runda 1 (2 august, orele 3:35, 3:43, 3:51), semifinale (4 august, orele 13:00, 13:12), FINALA (6 august, ora 15:50)

Daniela Stanciu (săritura în înălţime) – calificări (5 august, ora 3:10), FINALA (7 august, ora 13:35)

ADVERTISEMENT

Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) – calificări (30 iulie, orele 3:45, 5:20), FINALA (31 iulie, ora 14:15)

Marius Iulian Cocioran (50 km marş) – FINALA (5 august, 23:30)

Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii) – calificări (3 august, orele 13:15, 14:40), FINALA (5 august, 5:05)

ADVERTISEMENT

Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului) – calificări (1 august, orele 3:10, 4:40), FINALA (3 august, ora 14:35)

Andrea Miklos (400 m) – runda 1 (3 august, între orele 3:45 şi 4:25), semifinale (4 august, orele 13:30, 13:38, 13:46), FINALA (6 august, ora 15:35)

Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei) – calificări (4 august, orele 3:05, 4:35), FINALA (7 august, ora 14:00)

ADVERTISEMENT

Programul sportivilor din România în proba de baschet 3×3 de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Lotul României pentru proba de baschet 3×3: Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia.

  • România – China (24 iulie, ora 4:40)
  • România – Japonia (24 iulie, ora 8:25)
  • România – Italia (25 iulie, ora 4:40)
  • România – SUA (25 iulie, ora 11:30)
  • România – Mongolia (26 iulie, ora 4:40)
  • România – Rusia (26 iulie, ora 8:00)
  • România – Franţa (27 iulie, ora 11:00)

Primele două echipe clasate se vor califica în semifinale, în timp ce echipele clasate pe locurile 3-6 vor merge în sferturi. Turneul olimpic de baschet 3×3 se dispută într-o singură grupă.

ADVERTISEMENT
  • meciurile din sferturile de finală: locul 4 – locul 5 (27 iulie, ora 14:30), locul 3 – locul 6 (27 iulie, ora 15:50)
  • meciurile din semifinale: locul 1 – locul 4/locul 5 (28 iulie, ora 11:00), locul 2 – locul 3/locul 6 (28 iulie, ora 12:10)
  • finala pentru medalia de bronz: (28 iulie, ora 14:45)
  • finala pentru medalia de aur: (28 iulie, ora 15:55)

Programul sportivilor din România în proba de box de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): 16-imi de finală (26 iulie, luptele sunt programate între orele 5:00-6:18 şi 11:00-12:18), optimi de finală (31 iulie, luptele sunt programate între orele 5:00-5:48 şi 11:00-11:48), sferturi de finală (3 august, orele 5:00, 5:15, 11:30, 11:48), semifinale (5 august, orele 8:30 şi 8:48), FINALA (7 august, ora 8:00)

Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): 16-imi de finală (24 iulie, luptele sunt programate la orele 5:00, 5:15, 11:00 şi 11:15), optimi de finală (26 iulie, luptele sunt programate între orele 7:39-8:27 şi 13:54-14:42), sferturi de finală (28 iulie, orele 5:00, 5:15, 11:00, 11:15), semifinale (31 iulie, orele 7:39 şi 143:39), FINALA (3 august, ora 7:05)

Programul sportivilor din România în proba de canotaj de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu (opt rame cu cârmaci masculin): semifinale (25 iulie, orele 5:00, 5:10), recalificări (28 iulie, ora 4:48), FINALA (30 iulie, ora 2:45)

Mihăiţă Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari (patru rame fără cârmaci masculin): semifinale (24 iulie, orele 6:10 şi 6:20), recalificări (26 iulie, ora 5:10), FINALA (28 iulie, ora 4:10)

Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă (dublu rame masculin): calificări (24 iulie, orele 4:20, 4:30, 4:40), recalificări (25 iulie, ora 3:40), semifinale (27 iulie, orele 4:30, 4:40), FINALA (29 iulie, ora 3:18)

Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache (dublu vâsle masculin): calificări (23 iulie, orele 4:30, 4:40, 4:50), recalificări (24 iulie, ora 3:40), semifinale (26 iulie, orele 4:40, 4:50), FINALA (28 iulie, ora 3:30)

Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (opt rame cu cârmaci feminin): semifinale (25 iulie, orele 5:20, 5:30), recalificări (28 iulie, ora 4:30), FINALA (30 iulie, ora 4:25)

Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu (patru rame fără cârmaci feminin): semifinale (24 iulie, orele 5:50 şi 6:00), recalificări (26 iulie, ora 5:00), FINALA (28 iulie, ora 3:50)

Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi (dublu rame feminin): calificări (24 iulie, orele 3:50, 4:00, 4:10), recalificări (25 iulie, ora 3:50), semifinale (27 iulie, orele 4:58, 5:08), FINALA (29 iulie, ora 3:30)

Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă (dublu vâsle categorie uşoară feminin): calificări (24 iulie, orele 4:50, 5:00, 5:10), recalificări (25 iulie, orele 4:20, 4:30), semifinale (27 iulie, orele 5:38, 5:48), FINALA (29 iulie, ora 4:10)

Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş (dublu vâsle feminin): calificări (23 iulie, orele 5:00, 5:10, 5:20), recalificări (24 iulie, ora 3:30), semifinale (26 iulie, orele 4:20, 4:30), FINALA (28 iulie, ora 3:18)

Programul sportivilor din România în proba de ciclism de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Vlad Dascălu (mountain bike): FINALA (26 iulie, ora 9:00)

Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): FINALA (24 iulie, ora 5:00)

Programul României în turneul olimpic de fotbal de la JO Tokyo 2020

Lotul României pentru turneul olimpic de la Tokyo – VEZI AICI MAI MULTE INFORMAŢII DESPRE NAŢIONALA OLIMPICĂ A ROMÂNIEI

Portari: Marian Mihai Aioani, Mihai Popa, Ştefan Târnovanu;

Fundaşi: Tudor Băluţă, Radu Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Ghiţă, Andrei Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Paşcanu, Ricardo Grigore;

Mijlocaşi: Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, MariusMarin, Ronaldo Deaconu, Eduard Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Dulca;

Atacanţi: Andrei Sîntean, George Ganea, Valentin Gheorghe

  • România – Honduras (22 iulie, ora 14:00)
  • România – Coreea de Sud (25 iulie, ora 14:00)
  • România – Noua Zeelandă (28 iulie, ora 11:30)
  • sferturi de finală: (31 iulie, orele 11:00, 12:00, 13:00, 14:00)
  • semifinale: (3 august, orele 11:00, 14:00)
  • finala pentru medalia de bronz (6 august, ora 14:00)
  • finala pentru medalia de aur (7 august, ora 14:30)

Programul sportivilor din România în proba de gimnastică de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Maria Larisa Holbură şi Larisa Iordache (individual compus): calificări (25 iulie, orele 4:00, 5:55, 9:10, 11:05, 14:20), FINALA (29 iulie, ora 13:50)

Marian Drăgulescu (sărituri): calificări (24 iulie, ora 4:00, 8.30, 13:30), FINALA (2 august, ora 12:54)

Programul sportivilor din România în proba de nataţie de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Robert Glinţă şi Daniel Martin (100 m spate): calificări (25 iulie, orele 14:19, 14:22, 14:25, 14:28, 14:31), semifinale (26 iulie, orele 5:31, 5:37), FINALA (27 iulie, ora 4:59)

David Popovici (100 m liber şi 200 m liber):

  • 100 m liber: calificări (27 iulie, orele 13:02, 13:05, 13:08, 13:11, 13:14, 13:17, 13:20, 13:23), semifinale (28 iulie, orele 4:30, 4:35), FINALA (29 iulie, ora 5:37)
  • 200 m liber: calificări (25 iulie, orele 13:22, 13:28, 13:34, 13:40, 13:46, 13:52), semifinale (26 iulie, orele 4:37, 4:43), FINALA (27 iulie, ora 4:43)

Bianca Andreea Costea (50 m liber): calificări (30 iulie, între orele 13:24-13:46), semifinale (31 iulie, orele 5:32, 5:37), FINALA (1 august, ora 4:37)

Programul sportivilor din România în proba de canoe de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m): calificări (2 august, orele 4:05, 4:13), sferturi de finală (2 august, orele 6:06, 6:14), semifinale (3 august, orele 3:44, 3:52), FINALA (3 august, ora 5:54)

Programul sportivilor din România în proba de judo de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): calificări (25 iulie, ora 5:00), FINALA (25 iulie, după ora 11:00)

Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): calificări (26 iulie, ora 5:00), FINALA (26 iulie, după ora 11:00)

Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): calificări (29 iulie, ora 5:00), FINALA (29 iulie, după ora 11:00)

Programul sportivilor din România în proba de lupte de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Alina Vuc (lupte libere, cat. 50 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 5:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi FINALA (7 august, începe la ora 12:45)

Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg): sferturi şi semifinale (5 august, începe la ora 5:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi FINALA (6 august, începe la ora 5:00 şi continuă după ora 12:15)

Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg): sferturi şi semifinale (3 august, începe la ora 5:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi FINALA (4 august, începe la ora 5:00 şi continuă după ora 12:15)

Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 5:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi FINALA (7 august, începe la ora 12:45)

Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg): sferturi şi semifinale (1 august, începe la ora 5:00 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi FINALA (2 august, începe la ora 5:00 şi continuă după ora 12:15)

Programul sportivilor din România în proba de scrimă de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Ana-Maria Popescu (spadă): 32-imi (24 iulie, începe la ora 3:00), 16-imi (24 iulie, începe la ora 3:55), optimi (24 iulie, începe la ora 7:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 9:25), semifinale (24 iulie, ora 12:00), FINALA (24 iulie, ora 14:45)

Iulian Teodosiu (sabie): 32-imi (24 iulie, începe la ora 3:30), 16-imi (24 iulie, începe la ora 5:55), optimi (24 iulie, începe la ora 8:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 9:55), semifinale (24 iulie, ora 13:00), FINALA (24 iulie, ora 15:15)

Programul sportivilor din România în proba de tenis de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (dublu feminin), Mihaela Buzărnescu (simplu feminin)

Programul meciurilor de pe tabloul de simplu feminin

  • turul 1 – 24 şi 25 iulie
  • turul 2 – 26 iulie
  • optimi de finală – 27 iulie
  • sferturi de finală – 28 iulie
  • semifinale – 29 iulie
  • finalele – 31 iulie

Programul meciurilor de pe tabloul de dublu feminin

  • turul 1 – 24 şi 25 iulie
  • optimi de finală – 26 şi 27 iulie
  • sferturi de finală – 27 şi 28 iulie
  • semifinale – 29 iulie
  • finalele – 31 iulie şi 1 august

Programul sportivilor din România în proba de tenis de masă de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Ovidiu Ionescu (simplu masculin): calificări (24 iulie, ora 3:00), turul 1 (24 iulie, ora 8:15, ora 13:30), turul 2 (25 iulie, 8:00 / 26 iulie ora 4:00), turul 3 (26 iulie, ora 8:30 / 27 iulie, ora 4:00 şi 8:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 5:00, 10:00, 14:00) semifinale (29 iulie, ora 9:00), FINALA (30 iulie, ora 15:00)

Elizabeta Samara, Bernadette Szocs (simplu feminin): calificări (24 iulie, ora 3:00), turul 1 (24 iulie, ora 8:15, 13:30), turul 2 (25 iulie, 8:00 / 26 iulie ora 4:00), turul 3 (26 iulie, ora 8:30 / 27 iulie, ora 4:00 şi 8:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 4:00, 6:00, 9:00, 11:00) semifinale (29 iulie, ora 5:00), FINALA (29 iulie, ora 15:00)

Ovidiu Ionescu, Bernadette Szocs (dublu mixt): optimi de finală (24 iulie, ora 15:15), sferturi de finală (25 iulie, ora 4:00), semifinale (25 iulie, ora 14:00), FINALA (26 iulie, ora 15:00)

Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara (echipă): optimi de finală (1 august, ora 4:00, 8:30, 13:30 / 2 august, ora 4:00), sferturi de finală (2 august, ora 8:30, 13:30 / 3 august, ora 4:00, 8:30), semifinale (3 august, ora 13:30 / 4 august, ora 4:00), FINALA (5 august, ora 13:30)

Programul sportivilor din România în proba de tir sportiv de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): calificări (24 iulie, ora 2:30), FINALA (24 iulie, ora 4:45)

Programul sportivilor din România în proba de tir cu arcul de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Mădălina Ştefania Amăistroaie: 32-imi şi 16-imi (27, 28 şi 29 iulie), optimi de finală, sferturi de finală şi semifinalele (30 iulie), FINALA (30 iulie, ora 10:45)

Programul sportivilor din România în proba de triatlon de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Felix Pierre DuchamptFINALA (26 iulie, ora 0:30)

CITEȘTE mai multe articole interesante din categoriile NEWS, SPORT sau LIFE