în Tenis
06/09/2018, 07:30
Rezultatele zilei de miercuri, 5 septembrie, la US Open 2018. S-au stabilit semifinale la Flushing Meadows GALERIE FOTO
Naomi Osaka, în semifinale la Flushing Meadows

Programul zilei de miercuri la US Open 2018. Care sunt meciurile şi jucătorii care vor evolua în cea de-a zecea zi la ultimul Grand Slam al anului, US Open.

UPDATE / Novak Djokovic s-a calificat în semifinale la US Open 2018, după ce a trecut de John Millman, scor 6-3, 6-4, 6-4, și va juca în semifinale contra lui Key Nishikori, cel care l-a învins pe Marin Cilic. În cealaltă semifinală de pe tabloul masculin se vor înfrunta Rafa Nadal și Juan Martin Del Potro.

UPDATE / Madison Keys a obținut și ea calificarea în semifinale la US Open 2018, după ce a trecut în minimum de seturi de Carla Suarez Navarro, scor 6-4, 6-3. Jucătoarea din SUA, finalistă la ediția din 2017, o va înfrunta în semifinale pe Naomi Osaka. În cealaltă semifinală de pe tabloul feminin se vor înfrunta Serena Williams și Anastasija Sevastova.

UPDATE / Naomi Osaka s-a calificat, miercuri, în semifinale la US Open 2018. Osaka, locul 19 WTA, a învins-o pe ucraineanca Lesia Tsurenko (36 WTA). Japoneza a dominat categoric meciul şi s-a impus cu 6-1, 6-1 după aproximativ o oră de joc. Pentru tânăra niponă, aceasta este cea mai bună performanţă din carieră la un turneu de Grand Slam. În semifinale, Osaka se va duela cu învingătoarea dintre Carla Suarez Navarro şi Madison Keys.

Am aflat care sunt meciurile de miercuri, 5 septembrie, la US Open 2018. Organizatorii au anunțat programul partidelor din cea de-a zecea zi a turneului de la New York. Aşadar, pe arena principală, Arthur Ashe, de la ora 19, ora României, japoneza Naomi Osaka, favorita numărul 20, va deschide ziua cu partida contra sportivei din Ucraina, Lesia Tsurenko, locul 36 WTA, mai apoi având loc un meci foarte interesant la Flushing Meadows, o partidă de pe tabloul de simplu masculin, cel dintre croatul Marin Cilic, locul 7 ATP şi japonezul Kei Nishikori, favoritul numărul 21. Vezi toate detaliile despre meciurile de la US Open accesând aplicaţia de mai jos: scoruri game cu game, programul complet al meciurilor şi toate rezultatele zilei de la Flushing Meadows.

În continuare, pe arena principală, în sesiunea de seară, care începe în România de la ora 2, o partidă de la care toată lumea are aşteptări foarte mari este cea dintre favorita gazdelor şi finalista de anul trecu, Madison Keys, şi favorita numărul 30, Carla Suarez Navarro, sportive care vor intra pe teren pentru meciul din sferturile de finală, acesta fiind al patrulea lor meci în circuitul femin de tenis, iar ultimul meci acolo se va disputa între sârbul Novak Djokovic, şi cel care a produs o surpriză uriaşă pe tabloul de simplu masculin eliminându-l pe Roger Federer, australianul John Millman, locul 55 ATP. Totul despre turneul de la Flushing Meadows.

Programul zilei de miercuri la US Open 2018. Novak Djokovic – John Millman, ultimul meci pe Arena Arthur Ashe

Cea mai mare surpriză de pe tabloul masculin al ultimului turneu de Grand Slam al anului a fost produsă de australianul John Millman, aflat pe poziția 55 în ierarhia mondială. Roger Federer, vizibil deranjat de căldura și umiditatea de la New York, a părăsit astfel competiția și ratează o întâlnire memorabilă cu sârbul Novak Djokovic în sferturi de finală la US Open 2018. De cinci ori câștigător la Flushing Meadows, elvețianul în vârstă de 37 de ani este pentru a doua oară când ratează sferturile de finală pe cimentul american, după 2013 atunci când a fost învins de spaniolul Tommy Robredo. De remarcat că este pentru a doua oară când Federer pierde în fața unui jucător aflat în afara Top 50 la un Grand Slam după ce a câștigat setul inaugural.

Ajuns la 29 de ani, australianul născut la Brisbane se afla pentru prima dată în optimile de finală ale unui turneu de Grand Slam și juca în premieră pe arena Arthur Ashe. Mai mult, el nu are niciun trofeu în palmares, iar în acest an a pierdut finala turneului de la Budapesta. Până la Roger Federer, australianul trecuse în primul tur de americanul Jenson Brooksby, scor 6-4, 6-2, 6-0, în turul secund de italianul Fabio Fognini, cap de serie numărul 14, scor 6-1, 4-6, 6-4, 6-1, iar în turul trei de kazahul Mihail Kukușkin, scor 6-4, 4-6, 6-1, 6-3. În sferturile de finală de la US Open 2014, John Millman îl va întâlni pe Novak Dkojovic, cap de serie numărul 6 și locul 6 ATP, care a trecut de portughezul Joao Sousa cu scorul de 6-3, 6-4, 6-3. Sârbul se află pe o pantă ascendentă după succesele reușite în acest an la Wimbledon și Cincinnati. Nole a reușit în urma acelui rezultat să câștige pentru prima oară turneul de 1.000 de puncte de la Cincinnati, după cinci finale pierdute, și a stabilit astfel un record greu de egalat.

Celelalte trei sferturi de finală de la US Open 2018 sunt următoarele: Rafael Nadal (Spania) – Dominic Thiem (Austria), Juan Martin del Potro (Argentina) – John Isner (SUA) și Marin Cilic (Croația) – Kei Nishikori (Japonia).