Scor final: Progresul Spartac – Rapid 3-1. Dezastru pentru giuleșteni la primul joc oficial al anului

02.03.2019 | 15:11
Scor final Progresul Spartac  Rapid 31 Dezastru pentru giulesteni la primul joc oficial al anului

Partida Progresul Spartac – Rapid s-a încheiat 3-1! Este un început cu stângul pentru giuleşteni, care visează la promovarea în liga secundă. Înfrângerea în aceasstă confruntare pune mare presiune pe trupa lui Daniel Pancu, iar lupta pentru promovare va fi una pe muchie până la finalul campionatului.

Delta Dobrogea – CS Afumaţi 0-3

FCSB 2 a stat (CSO Bragadiru s-a retras din campionat în tur)

15 Delta Dobrogea Tulcea 15 0 0 15 4-41 -62

* Delta Dobrogea Tulcea s-a retras din campionat în pauza competițională de iarnă, cu 62 de puncte penalizare. Toate meciurile din retur vor fi omologate cu 3-0 pentru adversari

UPDATE: În minutul 73, o nouă eliminare: Luca primește al doilea cartonaș galben după un fault de joc la mijlocul terenului și Progresul Spartac rămâne în 9 jucători. Rapid este ea, acum, în superioritate numerică.

UPDATE: Gol Rapid în minutul 55, marchează Goge, cu capul, din 6 m, după a treia bară a giuleștenilor. 3-1 pentru Progresul Spartac.

UPDATE: 3-0 pentru Progresul Spartac în minutul 50: căpitanul Stanciu transformă al doilea penalty.

UPDATE: Din minutul 46 s-a restabilit egalitatea numerică. Parfeon, de la Progresul Spartac, a fost eliminat după un atac periculos asupra portarului rapidist Drăghia.

UPDATE: La pauză Progresul Spartac – Rapid 2-0, goluri Luca (25), Stanciu (28 – pen). La faza în care s-a acordat lovitură de la 11 m pentru Progresul Spartac, Iacob, fundașul rapidist care a faultat din postură de ultim apărător în fază eminentă de gol, a fost eliminat și Rapid joacă în 10 oameni.

***********************************************************************************************************

Accesul pe stadion se va face diferențiat, astfel:
– Tribuna I (suporteri rapidiști) – pe poarta principală din Intrarea Vrabiei.
– Tribuna a II-a (suporteri progresiști și neutri) – pe poarta de la baloane (din Intrarea Giurgiului, pe lângă blocul „ilegal” recent demolat)
– Peluza (suporteri neutri) – pe poarta din Strada Brăniștari, aproape de intersecția cu Strada Zețarilor.

Progresul Spartac – Rapid, LIVE VIDEO, ora 15.00!

De remarcat că partida din turul campionatului a fost câștigată de giuleșteni. Cu toate acestea, rapidiștii au avut emoții serioase. Progresul Spartac a condus aproape tot meciul, deși a evoluat în 10 oameni. Abia în minutul 81 au restabilit egalitatea gazdele care aveau să câștige cu un gol marcat în prelungiri. Acum, Progresul speră din nou la un meci bun în fața unei echipe care are obiectiv clar promovarea în eșalonul secund.

„Pentru noi este un meci special deoarece este prima etapă a returului, așa că oricare ar fi fost adversarul, partida avea aceeași intensitate. În aceste condiții, în care întâlnim Rapidul, o rivală de tradiție pentru Progresul, meciul crește în intensitate. Progresul Spartac este o echipă în formare, ne interesează evident și rezultatele, dar nu numai. Avem suporteri minunați, cărora nu le putem mulțumi decât prin calitatea jocului prestat și prin rezultate”, a declarat antrenorul Progresului, Andrei Erimia, pentru site-ul oficial al clubului.

Andrei Irimia, antrenorul Progresului, construiește o echipă cu care vrea să atace promovarea în viitorul sezon, acum Rapidul fiind marea favorită să urce în Liga a II-a
Andrei Erimia, antrenorul Progresului, construiește o echipă cu care vrea să atace promovarea în viitorul sezon

Progresul Spartac – Rapid Live Stream Online pe FANATIK.RO

Opt transferuri a făcut Rapid în pauza competițională. Robert Băjan, Bogdan Manole, Alex Catrici, Ștefan Pănoiu, Cătălin Oanea, Marian Drăghiceanu, Cătălin Hlistei și Antonio Sefer sunt noii jucători care au ajuns în Giulești. În plus, Rapid a perfectat și achiziția definitivă a fundașului stânga Alin Demici, împrumutat în vara trecută de la Dinamo, care, la nici 19 ani (îi va împlini în aprilie), s-a impus în primul „11” al lui Daniel Pancu.

Progresul Spartac - Rapid, LIVE VIDEO, ora 15.00! Daniel Pancu in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si ACS Inainte Modelu, contand pentru Liga a-3-a, desfasurat pe Stadionul Giulesti-Valentin Stanescu din Bucuresti, sambata 24 noiembrie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Daniel Pancu a preluat-o pe Rapid chiar în timpul acestui campionat

Nu toată lumea se sperie, însă, de campania Rapidului. Ciprian Stanciu, căpitanul Progresului, spune că vrea ca echipa lui să dea lovitura în partida cu „vișinii”: „Suntem foarte bine pregătiți și foarte motivați. Ne-am mișcat bine în Turcia, iar jucătorii nou veniți s-au integrat destul de bine. Cred că suntem superiori Rapidului la capitolul omogenitate, deoarece la ei au plecat mulți jucători și au venit mulți jucători. Terenul sintetic va fi un alt avantaj al nostru. Pierdem rar și doar accidental acasă, deoarece cunoaștem bine suprafața. Ce-i drept, Rapidul a susținut un meci amical la noi, acum o săptămână, dar nu au cum să se adapteze mai bine ca noi la jocul pe covor.

Ciprian Stanciu (dreapta) a preluat banderola de căpitan al Progresului Spartac la începutul sezonului 2018-2019 și a devenit unul dintre liderii echipei bleu-albastre

În primul meci al returului din seria a II-a a Ligii a II-a, în care sunt Rapid și Progresul Spartac, modesta Înainte Modelul a învins, surprinzător, ocupanta locului 2, până la acest meci, Unirea Slobozia (34 de puncte). La Modelul, gazdele s-au impus cu 3-2 (1-1), după ce au condus de 3 ori, cu 1-0, 2-1 și 3-1. A treia clasată, CS Afumați, a profitat de retragerea adversarei Delta Tulcea în pauza competițională, a câștigat la „masa verde” cu 3-0 și a urcat pe locul 2, cu 35 de puncte. Rapid are 38 de puncte și, în cazul unei victorii cu Progresul Spartac, se poate distanța la 6 puncte de „secondanta” actuală, CS Afumați.

• „Vom lupta pentru suporteri și pentru spiritul progresist. Mi-ar plăcea să marchez două goluri. Unul din lovitură liberă și altul din acțiune” – Ciprian Stanciu, căpitan Progresul Spartac
  • 1 este locul ocupat de Rapid în clasamentul Seriei a II-a din Liga a-III-a, cu 12 victorii, 2 egaluri, nicio înfrângere, 38 de puncte, golaveraj 40-8
  • 5 este locul ocupat de Progresul Spartac, cu 7 victorii, 2 egaluri și 5 înfrângeri, 23 de puncte, golaveraj 27-19