Catalin Oprea    Razvan Nicolae
in Fotbal international
03/10/2018, 16:09
Protest bizar la Aston Villa – Preston 3-3! Fanii au aruncat cu o varză spre unul dintre antrenori! Foto GALERIE FOTO
Protest bizar la Aston Villa - Preston 3-3. Fanii gazdelor au aruncat cu o varză după Steve Bruce

Meciul Aston Villa – Preston 3-3, disputat în etapa a 11-a din Championship, a avut parte un protest bizar. Steve Bruce, antrenorul gazdelor, nu este iubit deloc de fanii propriei echipe, iar aceştia s-au gândit să protesteze faţă de tehnicianul de 57 de ani.

Aston Villa a început perfect meciul cu Preston, iar în minutul 37, gazdele conduceau pe tabela de marcaj, scor 2-0. După pauză, Preston a revenit în joc şi a reuşit să întoarcă scorul, moment în care fanii echipei din Birmingham au început să-i ceară demisia lui Steve Bruce. Mai mult decât atât, unul dintre suporteri a decis să arunce cu o varză înspre antrenor. “O avea într-o pungă de plastic şi a aruncat-o la un moment dat spre Bruce. După a început să strige: ‘Asta eşti pentru noi acum'”, a povestit unul dintre suporterii care au fost martori la incident. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

Protestul bizar de la Aston Villa – Preston 3-3 l-a enervat pe Steve Bruce

La finalul meciului Aston Villa – Preston 3-3, Steve Bruce a fost enervat de protestul bizar al fanilor şi i-a criticat. “Asta este societatea în care trăim. Nu mai există respect pentru nimeni. Sunt surprins că măcar a putut să recunoască o varză. Totul a fost un gest de o pofundă lipsă de respect”, a declarat Steve Bruce la finalul partidei.

Poliţia din Birmingham a deschis o anchetă şi a anunţat că va viziona imaginile de la meciul disputat marţi seară pentru a afla cine este suporterul care a aruncat cu o varză spre Steve Bruce. Aston Villa a reuşit să obţină un punct, în zece oameni, prin golul marcat, în minutul 90+1, de Yannick Bolasie. Formaţia din Birmingham putea să câştige toate cele trei puncte în prelungiri, însă Glenn Whelan a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+6. Aston Villa, una dintre echipele cu pretenţii la promovarea în Premier League, ocupă în prezent locul 12 în Championship.

Steve Bruce a fost ţinta protestului bizar de la Aston Villa - Preston 3-3
Steve Bruce a fost ţinta protestului bizar de la Aston Villa – Preston 3-3