PSG – Borussia Dortmund 2-0 în optimile Champions League. Parizienii întorc rezultatul de la Dortmund și se califică în sferturi. VIDEO cu rezumatul

11.03.2020 | 20:26
PSG  Borussia Dortmund 20 in optimile Champions League Parizienii intorc rezultatul de la Dortmund si se califica in sferturi VIDEO cu rezumatul

Meciul PSG – Borussia Dortmund are loc miercuri, 11 martie, cu începere de la ora 22:00, în cadrul manșei retur a optimilor de finală din Champions League. Campioana Franței este condusă după primul meci, jucat la Dortmund, cu scorul de 2-1 și are o misiune dificilă în tentativa de a obține accesul în sferturi.

UPDATE, 11 martie, ora 23:55 / PSG se califică în sferturile de finală UEFA Champions League după 2-0 cu Dortmund. Parizienii au controlat partida jucată fără spectatori și au deschis scorul prin Neymar în minutul 28. Bernat a mărit avantajul (’45+1), în timp ce nemții au avut puține momente când au dominat steril. S-a încheiat 2-0, scor care îi trimite pe cei de la PSG în faza următoare.

LIVE TEXT – PSG – Borussia Dortmund 2-0 – FINAL

• FINAL DE PARTIDĂ! PSG se califică în sferturile UCL.
  • ’90+2 – Schimbare PSG: Paredes este înlocuit cu Kouassi.
  • ’90 – De la PSG au fost avertizați Neymar, Mbappe, Di Maria (în afara terneului) și Marquinhos. Di Maria va si suspendat la următorul meci.
  • ’88 – Jucătorii celor două echipe se îmbrâncesc pe marginea terenului. Emre Can este eliminat după ce l-a împins pe Neymar.
  • ’87 – Schimbare la Dortmund: Gotze este introdus în locul lui Hakimi.
  • ’85 – Lovitură liberă periculoasă pentru PSG, de la 20 de metri. Neymar trimite peste poartă.
  • ’81 – PSG mai are de rezistat 10 minute până la o calificare în sferturile de finală ale UCL.
  • ’78 – Schimbare PSG: Angel Di Maria este înlocuit cu Kurzawa. Argentinianul pare să se fi accidentat serios.
  • ’77 – Brandt încearcă să-l surprindă pe Navas cu un șut din afara careului, însă merge puțin peste.
  • ’71 – Schimbare Dortmund: Reyna este introdus în teren în locul lui Witsel.
  • ’68 – Bernat vede cartonașul galben.
  • ’63 – Schimbare PSG: Mbappe în înlocuiește pe Sarabia, la 24 de ore după ce a fost supus unui test pentru coronavirus.
  • ’61 – Hummels primește cartonașul galben.
  • ’59 – PSG revine la cârma jocului după o perioadă scurtă în care Dortmund a dominat.
  • ’54 – Ocazie PSG: Di Maria execută senzațional o lovitură liberă de la 25 de metri, Burki respinge în corner cu un plonjon de efect.
  • ’52 – Borussia domină start-ul reprize secunde. Nemții nu au altă variantă decât atacul dacă vor să reintre în cărțile calificării.
  • ’46 – A început repriza secundă.
  • ’45+2 – Final de primă repriză!
  • ’45 – GOOOOOOOOOOL! Centrare ideală pentru Bernat, care-l păcălește pe Burki cu un șut plasat.
  • ’39 – Dortmund încearcă să riposteze prin Sancho, însă șutul acestuia e prins de portar.
  • ’28 – GOOOOOOOOOOL! Neymar înscrie cu capul, din 5 metri, după pasa lui Di Maria.
  • ’25 – Ocazie mare PSG: Cavani trimite excelent din careu, însă portarul lui Dortmund respinge excelent în corner.
  • ’18 – Ocazie Dortmund: Haaland ratează intercepția unui balon trimis perfect în careu, după care Jadon Sancho trimite puțin pe lângă.
  • ’16 – Cartonaș galben Dortmund: Haaland e avertizat.
  • ’10 – Început echilibrat de meci. Într-o atmosferă dezolantă, meciul pare mai degrabă un antrenament.
  • ‘1 – A început partida.

Echipele de start:

• PSG: Navas – Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Bernat – Di Maria, Paredes, Gueye, Neymar – Cavani, Sarabia
  • Dortmund: Burki – Piszczek, Hummels, Zagadou – Hakimi, Emre Can, Witsel, Guerreiro – Sancho, Haaland, T. Hazard

PSG – Borussia Dortmund Live Stream Online Digi Sport, Telekom Sport și Look Plus

Partida PSG – Borussia Dortmund se joacă miercuri, 11 martie, de la ora 22:00, pe stadionul Parc des Princes din capitala Franței, dar în condiții, speciale, cu porțile închise.Jocul este televizat în direct pe posturile Digi Sport 2, Telekom Sport 2 și Look Plus, dar puteți accesa și site-ul FANATIK.RO, pentru a-l urmări în format LIVE VIDEO.

În tur, la Dortmund, a fost 2-1 pentru echipa germană, care acum are marele avantaj de a juca pe un stadion lipsit de spectatori. Ceea ce este un clar avantaj pentru Borussia e un uriaș handicap pentru Neymar, Mbappe și colegii lor și astfel șansele unei calificări surprinzătoare pentru galben-negri cresc considerabil.

CELE MAI IMPORTANTE FAZE VIDEO ALE MECIULUI POT FI UMĂRITE AICI

Au ratat până acum de trei ori calificarea în sferturi

Atmosfera la PSG este extrem de încinsă. Echipa se află în fața celei de-a patru tentative de depăși faza optimilor, după cele ratate incredibil cu Barcelona (eșec 1-6, după succes 4-0 în tur!) și cu Manchester United sezonul trecut (1-3 acasă în ultimul minut după 2-0 pe Old Trafford) și a lui Real Madrid în 2018. O a patra ratare va declanșa cu siguranță un seism de proporții din partea patronilor clubului, șeicii miliardari din Qatar.

PSG ar avea de partea sa și atuul faptului că actualul antrenor al campioanei Franței este germanul Thomas Tuchel, care a sosit la Paris tocmai de pe banca Borussiei Dortmund și cunoaște bine pe mulți dintre jucătorii echipei germane. Însă, într-un stadion gol un meci de asemenea importanță poate genera un impact negativ pentru vedetele pariziene, cu consecințe dezastruoase în privința calificării.

Două absențe grele pentru PSG: Verratti și Thiago Silva

La capitolul absențe avem două foarte importante pentru Thomas Tuchel. Este vorba de liderul defensivei, Thiago Silva, accidentat și de mijlocașul italian Marco Verratti, suspendat după prima manșă. Nu vor fi nici Meunier și Ander Herrera, dar aceștia nu sunt jucători importanți, precum primii doi menționați.

De cealaltă parte Borussia Dortmund are doi jucători out cu probleme medicale. Este vorba de mijocașul defensiv Delaney și de Marco Reus, un fotbalist cu imens potențial, dar care are dese dispariții în joc în timpul meciurilor. Însă Borussia mizează enorm pe aportul celor doi jucători tineri și extrem de periculoși din față, englezul Jadon Sancho și norvegianul Erling Haaland.

Cotă de 1,75 la victorie pentru parizieni

PSG este unul dintre cluburile care au investit enorm de când a fost preluat de șeicii din Qatar, realizând în 2017 cel mai scump transfer din istoria fotbalului, brazilianul Neymar de la Barcelona, pentru 222 milioane euro, dar care în afara trofeelor pe plan intern s-a făcut de râs în Champions League prin faptul că niciodată nu a putut depăși stadiul optimilor. De aceea este vital ca acum să se depășească acest obstacol.

Deși se va disputa cu porțile închise ca urmare a epidemiei de coronavirus casele de pariuri acordă cotă de 1,75 la victorie pentru PSG și dă Borussiei un 4,60, însă se așteaptă ca oaspeții să marcheze, dovadă cota de numai 1,35 pentru un gol marcat.