Razvan Nicolae
in PSG
10/01/2019, 00:25
PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp! Fiul lui Lilian Thuram a decis calificarea în minutul 90+4! Video GALERIE FOTO
PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp după un gol marcat de fiul lui Lilian Thuram

PSG a fost eliminată din Cupa Ligii de Guingamp în faza sferturilor de finală. Campioana Franţei a părăsit competiţia după o înfrângere surprinzătoare, scor 1-2, calificarea fiind tranşată de formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec în al patrulea minut de prelungire al meciului jucat pe “Parc des Princes”.

Primele 45 de minute ale meciului PSG – Guingamp nu au adus prea multe evenimente, astfel că cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0. După pauză, în minutul 61, Marcus Thuram, fiul lui Lilian Thuram, putea să deschidă scorul, însă a ratat o lovitură de la 11 metri. Două minute mai târziu, Neymar a deschis scorul şi fanii campioanei Franţei se gândeau deja la semifinale. Cu nouă minute înainte de final, Guingamp a primit încă o lovitură de la 11 metri, executată perfect de Yeni N’Gbakoto şi spectatorii se gândeau deja la prelungiri.

PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp. Marcus Thuram, erou la Paris

PSG a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Ligii de Guingamp după un gol marcat în minutul 90+4. În prelungiri, oaspeţii au primit a treia lovitură de la 11 metri, iar Marcus Thuram l-a învins pe Alphonse Areola şi a dus formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec în semifinale. În careul de aşi al Cupei Ligii s-au mai calificat AS Monaco, Bordeaux şi Strasbourg. În aceste condiţii, PSG a ratat primul obiectiv al sezonului.

Marcus Thuram, fiul lui Lilian Thuram, a fost marele erou al lui Guingamp. Atacantul de 21 de ani a devenit cunoscut în august 2018, când a jucat împotriva lui PSG, în Ligue 1, iar în poarta campioanei Franţei stătea Gianluigi Buffon, coechipier cu fostul fotbalist francez la Parma. În actualul sezon, Marcus Thuram a reuşit să marcheze opt goluri în cele 15 meciuri jucate pentru Guingamp. Acesta a fost transferat de formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec de la Sochaux în vara anului 2017.