Catalin Oprea    Razvan Nicolae
in PSG
10/01/2019, 00:25
PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp! Fiul lui Lilian Thuram a decis calificarea în minutul 90+4! Video GALERIE FOTO
PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp după un gol marcat de fiul lui Lilian Thuram

PSG a fost eliminată din Cupa Ligii de Guingamp în faza sferturilor de finală. Campioana Franţei a părăsit competiţia după o înfrângere surprinzătoare, scor 1-2, calificarea fiind tranşată de formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec în al patrulea minut de prelungire al meciului jucat pe “Parc des Princes”.

Primele 45 de minute ale meciului PSG – Guingamp nu au adus prea multe evenimente, astfel că cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0. După pauză, în minutul 61, Marcus Thuram, fiul lui Lilian Thuram, putea să deschidă scorul, însă a ratat o lovitură de la 11 metri. Două minute mai târziu, Neymar a deschis scorul şi fanii campioanei Franţei se gândeau deja la semifinale. Cu nouă minute înainte de final, Guingamp a primit încă o lovitură de la 11 metri, executată perfect de Yeni N’Gbakoto şi spectatorii se gândeau deja la prelungiri.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

PSG, eliminată din Cupa Ligii de Guingamp. Marcus Thuram, erou la Paris

PSG a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Ligii de Guingamp după un gol marcat în minutul 90+4. În prelungiri, oaspeţii au primit a treia lovitură de la 11 metri, iar Marcus Thuram l-a învins pe Alphonse Areola şi a dus formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec în semifinale. În careul de aşi al Cupei Ligii s-au mai calificat AS Monaco, Bordeaux şi Strasbourg. În aceste condiţii, PSG a ratat primul obiectiv al sezonului.

Marcus Thuram, fiul lui Lilian Thuram, a fost marele erou al lui Guingamp. Atacantul de 21 de ani a devenit cunoscut în august 2018, când a jucat împotriva lui PSG, în Ligue 1, iar în poarta campioanei Franţei stătea Gianluigi Buffon, coechipier cu fostul fotbalist francez la Parma. În actualul sezon, Marcus Thuram a reuşit să marcheze opt goluri în cele 15 meciuri jucate pentru Guingamp. Acesta a fost transferat de formaţia antrenată de Jocelyn Gourvennec de la Sochaux în vara anului 2017. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!