Răcit cobză, Florin Tănase a fost cel mai bun jucător al FCSB-ului în derby-ul cu U Craiova. Cum arată cifrele InStat. Exclusiv

Florin Tănase a fost cel mai bun jucător al FCSB-ului în derby-ul cu Universitatea Craiova, câștigat de „roș-albaștri” cu 3-2, asta deși era răcit cobză.
29.11.2021 | 12:28
Racit cobza Florin Tanase a fost cel mai bun jucator al FCSBului in derbyul cu U Craiova Cum arata cifrele InStat Exclusiv
Florin Tănase a fost cel mai bun jucător de pe teren în derby-ul Universitatea Craiova - FCSB, conform cifrelor InStat. foto: colaj Fanatik

FCSB a reușit să o învingă pe Universitatea Craiova, scor 3-2, în etapa a 17-a din Casa Pariurilor Liga 1, și a scos-o, practic, pe formația olteană din lupta pentru titlul de campioană.

În ciuda prestației foarte bune a lui Florin Tănase din derby-ul cu Universitatea Craiova, FANATIK a aflat că mijlocașul FCSB-ului a intrat în teren fiind răcit cobză.

Căpitanul FCSB-ului a excelat în prima repriză a partidei din Bănie, acesta oferind pasa de gol la reușita lui Adrian Șut, care i-a trimis în avantaj pe „roș-albaștri” la pauză. Însă, din cauza răcelii, Florin Tănase nu a mai avut aceeași luciditate și în repriza a doua, motiv pentru care a comis mai multe greșeli. Acesta a pierdut mingea la mijlocul terenului, la faza în urma căreia Alexandru Cîmpanu a înscris golul de 2-2.

Cifrele InStat arată clar: Florin Tănase a fost cel mai bun jucător al FCSB-ului

Cifrele InStat sunt în favoarea lui Florin Tănase, care îl desemnează cel mai bun jucător al FCSB-ului în partida cu Universitatea Craiova.

Căpitanul FCSB-ului a obținut 292 de puncte, cu șase mai multe decât fundașul Risto Radunovic, care s-a clasat pe locul 2. Podiumul este completat de Andrei Cordea, cu 250 de puncte.

• Ovidiu Popescu – a avut prea puține minute de joc

Florin Tănase: „Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titlu!”

După meciul din Bănie, Florin Tănase a avut o reacție „acidă” la adresa unui reporter care l-a întrebat despre erorile comise în teren.

Totodată, căpitanul FCSB a declarat faptul că, în opinia sa, Universitatea Craiova a ieșit din lupa pentru titlu.

„Ce greșeli am făcut? La gol? Și că am alunecat? Dar pasa de gol ai văzut-o? Nu îmi cert colegii, dar așa mai vorbesc eu cu ei. Nu e fotbalist să nu greșească.

A fost un meci frumos pentru telespectatori, pentru noi greu. Am întâlnit un adversar bun, care a jucat fotbal. Prima repriză am dominat-o noi. În a doua au avut ei ocazii mai bune. Dar și egalarea lor a venit așa, din nimic, după o minge pierdută de mine.

Cred că Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titlu. Noi trebuie să ne apropiem de CFR Cluj. Am avut o serie foarte bună cu Edi, îi mulțumim, a făcut o muncă bună aici.

Ne-au întrebat (n.r. conducătorii clubului FCSB) și am răspuns că îl vrem pe Petrea. Nu știu dacă am decis noi. Ne-a cucerit cu antrenamentele, cu ce ne spune să jucăm”, a declarat Florin Tănase, la finalul partidei cu Universitatea Craiova.

Florin Tănase (26 de ani) a fost transferat de FCSB, în vara lui 2016, de la FC Viitorul, pentru 1.5 milioane de euro. Acesta mai are contract până la finalul actualului sezon cu formația bucureșteană.

• 5 milioane de euro este cota lui Florin Tănase, conform transfermarkt.com

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – UTA Arad: 1,57 este cota pentru „1 solist”. Vezi aici toate cotele!