Radu Drăgușin, răpus de ”căpcăunul” Haaland. Cum s-a descurcat ”tricolorul” în Tottenham – Manchester City 0-2, cel mai important meci înainte de Euro 2024

15.05.2024 | 00:22
Radu Dragusin rapus de capcaunul Haaland Cum sa descurcat tricolorul in Tottenham  Manchester City 02 cel mai important meci inainte de Euro 2024
Radu Drăgușin a fost titular în meciul Tottenham - Manchester City 0-2 și a avut o prestație bună în ciuda rezultatului de pe tabela de marcaj. Sursă foto: bbc.com

După o perioadă îndelungată în care a stat pe banca de rezerve a lui Spurs, internaționalul român a fost aruncat din primul minut la partida extrem de importantă în fața trupei lui Pep Guardiola.

Radu Drăgușin, prestație onorabilă în Tottenham – Manchester City

Managerul Ange Postecoglu a decis să-l titularizeze pe Radu Drăgușin în întâlnirea Tottenham – Manchester City 0-2, restanță din etapa a 34-a din Premier League. Fundașul adus de la Genoa a fost folosit în centru alături de căpitanul Cristian Romero, în timp ce olandezul Micky van de Ven a fost mutat în stânga.

A fost un examen extrem de tare pentru apărătorul de 22 de ani, care practic s-a aflat la ultimul joc important înaintea participării la Euro 2024 și în care a avut în față adversari cu nume mari, în frunte cu Erling Haaland.

Meciul a început abrupt pentru Radu Drăgușin, care încă din primul minut s-a văzut nevoit să arunce mingea în aut de margine presat de Bernardo Silva. Dar românul nu s-a panicat și în minutul 10 l-a blocat pe portughez și apoi a jucat aproape fără să se complice.

Intervenție fabuloasă la șutul lui Bernardo Silva

Singura scăpare a jucătorului nostru a fost în minutul 15 când la un corner a fost depășit de centrare, dar a fost acoperit de Van de Ven. Cinci minute mai târziu s-a revanșat excelent când l-a dublat pe olandez într-un duel cu Haaland și l-a deposedat pe norvegian cu o intervenție în forță.

În minutul 38, apărarea lui Tottenham, în frunte cu Drăgușin, a ieșit greșit la ofsaid și Gvardiol a rata o ocazie importantă. Faza primei reprize a avut loc în minutul 45 și l-a avut în prim plan pe internaționalul român.

Acesta a respins cu capul din fața liniei porții un șut al lui Bernardo Silva care se îndrepta spre plasa porții lui Vicario. Radu s-a bucurat ca la marcarea unui gol, în ciuda faptului că după încheierea fazei s-a fluierat o poziție de ofsaid în prealabil la Phil Foden.

Singura urcare în ofensivă a venit în prelungiri

Manchester City a ieșit mult mai montată în partea secundă și după doar 2 minute de la reluarea jocului a ratat o ocazie mare. Radu Drăgușin a fost prins pe picior greșit de o pasă greșit dată de Hojbjerg și nu a apucat să strângă la De Bruyne. Norocul s-a numit Vicario, care a scos șutul belgianului din mijlocul careului.

A fost avertismentul pe care Tottenham nu l-a luat în seamă și ”cetățenii” au deschis scorul în minutul 52. Chiar dacă nu a avut nicio vină clară la golul marcat de Haaland, care a fost scăpat din marcaj de Romero, Drăgușin nici nu s-a plasat prea bine pentru a împiedica acțiunea celor de la City.

În minutele de prelungire, după ce Haaland a ”dublat” avantajul lui Manchester City din penalty, jucătorul român s-a avântat pentru prima dată în ofensivă. El a urcat în careul oaspeților la un corner și a fost aproape de a relua balonul. Apoi în minutul 90+7, Drăgușin, care a fost integralist, a blocat inspirat o centrare pe jos a lui Jeremy Doku care îl căuta pe Julian Alvarez.

Cifrele lui Drăgușin

Radu Drăgușin a fost notat cu 6,7 de portalul Sofascore, considerându-se că prestația sa a fost în nota echipei. Jucătorul român a avut 4 tackling-uri, nu a fost driblat niciodată, a câștigat 6 din 8 dueluri și singurul duel aerian la care a participat.

Fundașul nostru a avut 67 de pase corecte din 76 (88%), a dat 2 pase lungi bune din 4 încercări, a pierdut 10 baloane, a fost faultat de 2 ori și a făcut un singur fault în tot meciul, în ciuda adversarilor dificili pe care i-a avut în față.

Acesta a fost primul meci întreg al lui Radu Drăgușin după o perioadă în care a fost ținut pe banca de rezerve de Ange Postecoglu. El a fost folosit în weekend pentru ultimele 20 de minute în victoria cu Burnley, după ce anterior a fost neutilizat în 6 partide consecutive.

Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am...
Fost fotbalist al Stelei, dezvăluiri incredibile din Coreea de Nord: „Știți ce am mâncat? Răducioiu și-a vomitat mațele”
Trucul simplu pentru potolirea foamei. Obiceiurile cu care poți jongla
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din...
BREAKING NEWS! Anunț șoc pentru Gigi Becali! Patronul de la FCSB are din nou mari probleme cu legea! A fost redeschis un dosar mai vechi ce îl vizează pe omul de afaceri din Pipera
Crima din Sibiu. Ucigaşul Florentinei se droga şi auzea voci care
Crima din Sibiu. Ucigaşul Florentinei se droga şi auzea voci care "îi spuneau ce să-i facă". Fusese internat la psihiatrie, dar în zadar
Ce pensie poate avea, de fapt, Irinel Columbeanu, şi ce face cu banii...
Ce pensie poate avea, de fapt, Irinel Columbeanu, şi ce face cu banii fostul milionar în euro
Incredibil ce s-a aflat despre Toto Cutugno la opt luni de la moartea...
Incredibil ce s-a aflat despre Toto Cutugno la opt luni de la moartea sa. Fiul său a dezvăluit totul: ”Nu l-a văzut niciodată să...”
ANUNȚ privind RECALCULAREA PENSIILOR! Se ANUNȚĂ SUMELE EXACTE
O nouă tentativă de blat, marca Pro TV!? Cine ar fi, de fapt,...
O nouă tentativă de blat, marca Pro TV!? Cine ar fi, de fapt, câștigătorul de la Românii au talent 2024: ”Tu ai cele mai mari șanse”
Cristina Cioran și-a pierdut toate economiile. Ce i-a făcut Alex Dobrescu
Monica Tatoiu, dezamăgită de băiatul ei. Victoraș a supărat-o foarte tare. ”Este cinic,...
Monica Tatoiu, dezamăgită de băiatul ei. Victoraș a supărat-o foarte tare. ”Este cinic, am o mare problemă cu el. Înseamnă că în viața mea am făcut niște prostii și plătesc”
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și...
Zelenski spune că aliații Kievului „se tem” de o înfrângere a Rusiei și ar vrea ca Ucraina „să câștige în așa fel încât Rusia să nu piardă”
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu,...
Cum a ajuns Regina Elisabeta a II-a la 96 de ani. Sandwich-ul simplu, dar sănătos, pe care îl mânca mereu monarhul Marii Britanii