Sport

Radu Miruță, promisiune pentru eroii de la Steaua ’86: „Drumul către SuperLiga nu mai poate fi întors!”

Radu Miruță, promisiune în fața eroilor de la Steaua 86. Ministrul Apărării susține că va facilita drumul Clubului Sportiv al Armatei Steaua către SuperLiga României.
07.05.2026 | 16:33
Radu Miruta promisiune pentru eroii de la Steaua 86 Drumul catre SuperLiga nu mai poate fi intors
Radu Miruță, promisiune pentru eroii de la Steaua 86. Foto: Colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Joi, 7 mai, s-au împlinit 40 de ani de la cea mai importantă performanță din istoria fotbalului românesc: câștigarea Cupa Campionilor Europeni. Pe 7 mai 1986, Steaua București a triumfat la loviturile de departajare în fața FC Barcelona, într-un meci disputat la Sevilla. La seria penalty-urilor, regretatul Helmuth Duckadam a intrat definitiv în istorie după ce a apărat consecutiv patru execuții. Pentru a marca acest moment memorabil, generația Steaua ’86 a fost invitată la un eveniment la BNR.

Radu Miruță, promisiune pentru eroii de la Steaua ’86

Radu Miruță a fost prezent la evenimentul de la Banca Națională a României și a garantat, în fața tuturor foștilor jucători, că Ministerul Apărării va facilita demersurile birocratice pentru ca CSA Steaua București să poată promova în SuperLiga. Totuși, ministrul a făcut un apel către legendele care au câștigat CCE în 1986 și le-a rugat să intermedieze interacțiunea cu un investitor din mediul privat.

ADVERTISEMENT

„Am o rugăminte și o invitație către acești campioni respectați, cunoscuți la nivel internațional: să intermedieze interacțiunea cu anumite entități private, interesate să investească la Steaua. Garantez că Ministerul Apărării, până în momentul în care un investitor privat va accepta să investească, va rezolva problema birocratică astfel încât Steaua să poată ajunge în SuperLiga.

Nu cred că acest drum mai poate fi întors și mă voi asigura că aceste lucruri se vor întâmpla în zilele imediat următoare, cu privire la decizia birocratică internă din minister, pentru a putea fi depășită bariera birocratică”, a declarat Radu Miruță la evenimentul de la BNR.

ADVERTISEMENT

Radu Miruță, anunț important pentru suporterii Stelei

Monedă dedicată performanței din 1986

Anul 2026 are o semnificație aparte pentru istoria fotbalului românesc. În urmă cu 40 de ani, la Sevilla, Steaua București reușea o performanță istorică, cucerind Cupa Campionilor Europeni. La patru decenii distanță de acel moment pe care fotbalul românesc, și mai ales suporterii steliști, îl privesc și astăzi cu emoție și nostalgie, Banca Națională a României a anunțat lansarea unor monede aniversare dedicate acestui succes.

ADVERTISEMENT

Pe 7 mai, BNR a lansat în circuitul numismatic o monedă din argint și una din tombac cuprat care sunt dedicate aniversării a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua București. Tirajul celor două monede este limitat la 4.000 de exemplare pentru fiecare dintre acestea.

ADVERTISEMENT

Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Națională a României, a fost prezent la eveniment și a ținut un discurs în fața foștilor jucători. De menționat este faptul că legendele din generația Steaua ’86 au fost decorate de către președintele Nicușor Dan. Cu o zi în urmă, participanții de la Sevilla au fost invitați la Parlamentul României. Ziua de 7 mai se va încheia cu meciul dintre Steaua și Sepsi, din Liga a 2-a.

Modele speciale create în amintirea generației Steaua 86. Foto: FANATIK
Modele speciale create în amintirea generației Steaua 86. Foto: FANATIK

Mugur Isărescu, discurs în fața generației Steaua 86

Tags: