VIDEO. Radu, imperial în Verona – Lazio 0-3. Vezi toate rezultatele din Serie A

Vicentiu Dinescu
în STIRI INTERNATIONALE
24/09/2017, 18:53

Fundaşul Ştefan Radu, pentru care noul selecţioner Cosmin Contra se va deplasa la Roma pentru a-l convinge să revină la naţională, a avut o prestaţie lăudabilă în partida Hellas Verona – Lazio 0-3. Radu a jucat toate cele 90 de minute, într-un sistem cu trei fundaşi centrali. Golurile învingătorilor au fost marcate de Immobile 24 din penalti, 40 şi Marusici 60. Cu această victorie, lazio Roma a urcat pe locul patru în clasament, cu 13 puncte, în timp ce Hellas Verona a rămas fără succes în acest sezon de Serie A.

Mijlocaşul Adrian Stoian, care a jucat 70 de minute la Crotone, a pasat decisiv la primul gol marcat de formaţia sa în partida de pe teren propriu cu Benevento, scor 2-0. Stoian, care este convocat la naţionala României pentru ultimele meciuri din preliminariile CM-2018, cu Kazahstan şi Danemarca, i-a pasat decisiv lui Mandragora la golul din minutul 43. La Benevento, care a rămas fără punct în primul sezon din Serie A, atacantul George Puşcaş a jucat tot meciul. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Radu este dorit de Contra la naţionala României

Inter Milano a urcat pe podium după victoria chinuită cu Genoa, scor 1-0. Trupa lui Spalletti a fost salvată de golul lui D’Ambrosio din minutul 87. În schimb, AC Milan a capotat în deplasarea de la Genova cu Sampdoria, 0-2. Pentru trupa lui Vincenzo Montella este al doilea eşec din campionat în acest sezon, iar scaunul tehnicianului milanez este tot mai şubred.

Noul selecţioner al României, Cosmin Contra, a declarat, vineri, că va merge la Roma pentru a discuta cu Ştefan Radu: “Am în plan un drum la Roma şi sper să reuşesc să-l conving. Ştiu situaţia lui Ştefan Radu şi înţeleg în mare parte motivul pentru care nu vine la naţională, dar voi încerca să îl fac să se răzgândească asupra acestei decizii., înţeleg în mare parte de ce nu vine, voi discuta cu el. Nu ştiu ce aş putea săi-i spun, vom vedea când mă voi întâlni cu el”.