Sporturi

BOMBE la Wimbledon! Şarapova şi Nadal, eliminaţi!

UPDATE 23:15 / Petra Kvitova a învins-o şi ea pe Barbora Strycova Zahlavova cu 6-1, 7-5. Cehoaica, cea care a cîştigat la Wimbledon în 2011, o va întîlni în semifinală cu Lucie Safarova, care...
01.07.2014 | 21:12
BOMBE la Wimbledon Sarapova si Nadal eliminati

UPDATE 23:15 / Petra Kvitova a învins-o şi ea pe Barbora Strycova Zahlavova cu 6-1, 7-5. Cehoaica, cea care a cîştigat la Wimbledon în 2011, o va întîlni în semifinală cu Lucie Safarova, care la 27 de ani a stabilit cea mai bună performanţă a carierei la un Grand Slam. Celelalate două semifinaliste vor fi alese din sferturile Simona Halep – Sabine Lisicki şi Angelique Kerber – Eugenie Bouchard.

UPDATE 21:45 / Horia Tecău şi Jean-Julien Roger au cîştigat destul de lejer, în trei seturi, în faţa cuplului Feliciano Lopez/Jurgen Melzer: 7-6(3), 6-3, 7-6(8)

UPDATE 21:09 / SURPRIZĂ LA WIMBLEDON! Locul 1 mondial, Rafael Nadal, a fsot eliminat în patru seturi de australianul Nick Kyrigos, scor 7-6, 5-7, 7-6, 6-3.

UPADTE 20:34 / Tecău şi Roger au luat şi al doilea set cu 6-3!

UPDATE 20:23 / Cuplul româno-olandez Tecău/Roger se îndreaptă spre optimi. Cei doi au reuşit să facă break-ul în setul doi şi vor servi pentru al doilea set. Scorul: 7-6, 5-3.

UPDATE 20:08 / Tecău şi Roger iau primul set, la tie-break! În setul al doilea este 2-2. Rafael Nadal a cîştigat şi el setul doi, dar în manşa a treia se merge cu serviciul, 3-3.

UPDATE 20:05 / S-a stabilit programul pentru mîine. Simona Halep va deschide balul pe Terenul Central, acolo unde va juca de la ora 14:00 cu Sabine Lisicki.

UPDATE 19:29 / Rafael Nadal merge cap la cap în setul doi cu Kyrgios, dar puştiul australian uimeşte prin nişte execuţii senzaţionale (vezi video mai jos). Liderul mondial are 4-3, dar tenismanul de 19 ani urmează la serviciu. Tecău şi Roger servesc pentru 4-4 într-un meci care a avut mingi de break doar în primul game, cînd românul şi coechipierul său au avut patu şanse să preia conducerea.

Loading the player…

UPDATE 19:01 / Rafael Nadal are din nou emoţii. Spaniolul a pierdut primul set cu australianul de origine greacă Nick Kyrgios: 6-7. Liderul mondial nu a avut nicio minge de break, în timp ce puştiul de 19 ani a avut o asemenea şansă de în trei game-uri diferite. La dublu masculin, Horia Tecău şi Jean-Julien Roger au început meciul din şaisprezecimi cu Jurgen Melzer şi Feliciano Lopez.

UPDATE 18:37 / Milos Raonic s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon după ce l-a învins pe Kei Nishikori în 4 seturi, scor 4-6, 6-1 7-6, 6-3. În următoarea fază a competiţiei va întîlni cîştigătorul dintre Kyrgios şi Nadal.

UPDATE 18:03 / Se ştie prima semifinalistă de la Wimbledon! Safarova, cap de serie numărul 23, a învins-o pe Makarova, scor 6-3, 6-1.

UPDATE 17:52 / Pe celălalt teren, Lucie Safarova are 6-3, 4-1 şi serviciul şi pare să se îndrepte hotărîtă spre semifinală.

UPDATE 17:49 / Şarapova trimite prea lung ultima minge şi o trimite astfel pe Angelique Kerber în sferturile de finală, acolo unde o va întîlni pe Eugenie Bouchard. Scorul final: 7-6, 4-6, 6-4.

UPDATE 17:47 / Kerber obţine a şaptea minge de meci după ce a avut de două ori şansa să închidă punctul de fileu, Şarapova a revenit, dar apoi a greşit incredibil.

UPDATE 17:43 / Kerber obţine a şasea minge de meci, dar Şarapova revine iar. Meci incredibil!

UPDATE 17:42 / Kerber pierde trei mingi de meci consecutive, de la 0-40, dar la egalitate obţine o nouă şansă! Şarapova serveşte excelent şi anulează a cincea minge de meci a nemţoaicei.

UPDATE 17:36 / Şarapova reuşeşte să revină în meci chiar la ultima şansă care i se oferă. Face break-ul la 5-3 şi va servi pentru a egala situaţia în setul decisiv.

UPDATE 17:34 / A început şi primul sfert de finală al tabloului feminin. Lucie Safarova i-a luat deja primul set Ekaterinei Makarova, 6-3. Învingătoarea va evolua în semifinală contra cele care v-a cîştiga duelul cehesc din celălalt sfert, unde se întîlnesc Petra Kvitova, campioană la Wimbledon în 2011, şi Barbora Zahalvova Strycova, cea care le-a eliminat pe Na Li şi Wozniaki. Wawrinka l-a învins pe Feliciano Lopez cu 7-6, 7-6, 6-3.

UPDATE 17:32 / Kerber are minge de meci la 5-2 în favoarea ei, pe serviciul Şarapovei, dar Maria revine şi reuşeşte să facă 5-3. Totuşi, jucătoarea din Germania urmează să servească pentru meci!

UPDATE 17:26 / Kerber reuşeşte după un game fabulos să-şi ţină serviciul şi ajunge la un singur game de victorie: 5-2 în decisiv!

UPDATE 15:24 / Game-ul 7 al setului decisiv se prelungeşte. Şarapova îşi procură două mingi de break, dar nu consecutive, însă le ratează pe amîndouă.

UPDATE 17:13 / Kerber rezistă în faţa Şarapovei şi-şi menţine avantajul break-ului în setul decisiv. 4-1!

UPDATE 17:12 / Raonic reuşeşte să egaleze situaţia contra lui Nishikori: 4-6, 6-1.

UPDATE 17:01 / Kerber reuşeşte să facă break-ul contra Mariei Şarapova şi conduce cu 2-0 în setul decisiv. În game-ul imediat următor, Kerber îşi face serviciul şi face 3-0.

sarapova

UPDATE 16:56 / Pe unul din celelalte terenuri, Roger Federer l-a trimis rapid acasă pe Tommy Robredo: 6-1, 6-4, 6-4. Wawrinka îl conduce pe Feliciano Lopez, 7-6, 7-6, 3-3, într-un meci în care prima minge de break a apărut abia în ultimul game, pe serviciul spaniolului. Raonic a pierdut primul set cu Nishikori, 4-6, dar conduce cu 3-0 în manşa a doua.

UPDATE 16:54 / Şarapova nu reuşeşte break-ul, dar îşi conservă apoi serviciul şi reuşeşte să egaleze situaţia la seturi: 7-6, 4-6!

UPDATE 16:45 / Şarapova reuşeşte să-şi menţină avantajul break-ului şi se detaşează la 5-3!

UPDATE 16:41 / Şarapova reuşeşte să preia din nou conducerea în setul doi. Rusoaica ia break-ul la 15 şi se pregăteşte să servească la scorul de 4-3.

UPDATE 16:38 / “Maşa” îşi cîştigă cu uşurinţă seriviciul şi egalează situaţia în setul doi: 3-3!

UPDATE 16:32 / Şarapova cîştigă game-ul după ce a fost egalată de la 40-0 de Kerber. Nemţoaica revine instantaneu şi-şi cîştigă şi ea serviciul la 30. 3-2!

UPDATE 16:24 / După ce a salvat o minge de break, Kerber reuşeşte să-şi ţină serviciul şi să preia conducerea şi în setul doi: 7-6, 2-1. Şarapova urmează să servească.

UPDATE 16:20 / Kerber revine şi egalează după ce reuşeşte să cîştige pe serviciul Şarapovei la 0! 1-1 în setul doi.

UPDATE 16:13 / Şarapova începe în forţă setul doi şi cîştigă primul game chiar pe serviciul Angelicăi Kerber. 7-6, 0-1 pentru neţoaică.

UPDATE 16:06 / Incredibil! Şarapova greşeşte încă de la prime minge de set a nemţoaicei, iar Kerber reuşeşte să cîştige primul set.

UPDATE 16:04 / Două ratări incredibile ale Şarapovei, iar Kerber are două mingi de set şi serviciul.

UPDATE 16:01 / Şarapova pierde avantajul mini-break-ului şi este condusă în tie-break, 4-3, dar urmează la serviciu.

UPDATE 15:57 / Meciul Şarapovei intră în tie-break, acolo unde rusoaica are 2-1. La simplu, e celelalte terenuri se mai joacă următoarele meciuri: Wawrinka – Lopez 7-6, 1-2 şi Robredo – Federer 1-6, 3-5.

UPDATE 15:47 / Şarapova reuşeşte break-ul chiar cînd Kerber servea pentru set şi egalează situaţia: 5-5!

UPDATE 15:45 / Sabine Lisicki reuşeşte să treacă peste problemele fizice pe care le-a avut în al treilea set şi trece de Yaroslava Şvedova cu 6-3, 3-6, 6-4.

UPDATE 15:33 / În acest moment, Maria Şarapova joacă pe Terenul Central împotriva Angelicăi Kerber. Nemţoaica a început meciul cu break şi conduce în setul 1 cu 4-2, rusoaica urmînd la serviciu. În celălalt meci care ne interesează, cel dintre Sabie Lisicki şi Yaroslava Şvedova, scorul este echilibrat: 6-3, 3-6, 4-3, cu kazaha la serviciu. Cîştigătoarea va juca împotriva Simonei Halep în sferturi.

UPDATE 22:49 / Poloneza Agnieszka Radwanska (foto), numărul 4 mondial, a fost eliminată în optimile de finală la Wimbledon de Ekaterina Makarova (locul 22 ATP), scor 6-3, 6-0. Rusoaica de 26 de ani a ajuns astfel în premieră în sferturi la Wimbledon şi va juca în compania ceheoaicei Lucie Safarova (locul 23 ATP).

agnieszka-radwanska-at-2014-sydney-international_1

Astfel, Simona Halep a mai scăpat de o adversară importantă. În competiţie a rămas însă Maria Şarapova, care o va întîlni pe Angelique Kerber, locul 7 WTA, şi pe care Simona o poate întîlni în semifinale.

*********************************************************************

UPDATE 19:04 / Simona Halep a vorbit despre turneul de la Wimbledon, la care a rămas principala favorită.

“Este puţin greu. Două zile libere e ca şi cum ai începe alt turneu. Nu e uşor, dar trebuie să mă adaptez şi să joc un meci bun. Acum cred că sînt favorită în toate meciurile pentru că am rămas jucătoarea cel mai bine clasată în turneu, dar aici pe iarbă nu pot spune că sînt favorită mai mult decît adversara pentru că e un joc ciudat, mai rapid. Am şansa mea şi voi lupta ca să cîştig şi să merg mai departe”, a declarat Simona Halep, conform gsp.ro.

**********************************************************************

Ziua a 8-a de la Wimbledon a oferit cîteva rezultate surprinzătoare, unul dintre ele fiind eliminarea lui Alize Cornet, coşmarul Serenei Williams din turul precedent.

Sabine Lisicki continuă parcursul bun de la turneul londonez, printr-o victorie în faţa Anei Ivanovic, una dintre cele mai în formă jucătoare din circuitul feminin.

Aşadar, Simona Halep a avut noroc încă o dată, alte două favorite fiind eliminate de la Wimbledon. În clipa de faţă, din primele 10 favorite au rămas în competiţie doar cinci, cea mai periculoasă dintre ele fiind Maria Şarapova, pe care compatrioata noastră o poate întîlni în semifinale.