Sporturi

Rafael Nadal – Dominic Thiem, finala de la Roland Garros 2019! “Toreadorul” are doar 2 înfrângeri în 14 ani la Roland Garros

09.06.2019 | 13:51
Rafael Nadal  Dominic Thiem finala de la Roland Garros 2019 Toreadorul are doar 2 infrangeri in 14 ani la Roland Garros

Rafa Nadal și Dominic Thiem se înfruntă în finala de la Roland Garros 2019, duminică, de la ora 16:00. “Rafa” poate să își adauge în palmares cel de-al 12-lea titlu la Internaționalele Franței, record absolut. Statisticile lui Nadal de la Roland Garros sunt monstruoase, el având doar două înfrângeri pe zgura pariziană în cei 14 ani în care a evoluat în turneu. A pierdut în optimile de finală din 2009 cu Robin Soderling și în sferturile din 2015 cu Novak Djokovic.

Rafael Nadal – Dominic Thiem, finala de la Roland Garros 2019! Austriacul l-a învins “acasă”

Spaniolul se apropie de 100 de victorii obținute la Roland Garros. Cu cele 6 succese din 2019, Nadal are acum 92 de victorii, iar un eventual succes în finală va fi cel cu numărul 93. Ținând cont că se joacă 7 meciuri pe ediție, dacă anul viitor “Toreadorul” se va impune în finală, poate obține al 13-lea titlu la Roland Garros și victoria cu numărul 100.

De cealaltă parte este Dominic Thiem. Austriacul în vârstă de 25 de ani își consolidează renumele de urmaș al lui Nadal pe zgura pariziană. Deși nu a câștigat la Roland Garros până acum, Thiem a jucat finala anul trecut, iar acum dă piept din nou cu Rafa în ultimul act.

Deși este clar jucătorul mai experimentat, Rafael Nadal nu îl domină autoritar la meciurile directe pe Thiem. Ibericul conduce cu 8-4, însă Thiem a demonstrat că îl poate bate pe Rafa când îi e lumea mai dragă. Austriacul l-a bătut pe Rafa în ultimul meci, în semifinalele de la Barcelona, pe zgură. Așadar, finala de la Roland Garros 2019 nu va fi o plimbare în parc pentru iberic, în condițiile în care Thiem vine după o victorie cu Nole în semifinale.

Rafael Nadal - Dominic Thiem, finala de la Roland Garros 2019! Toreadorul are doar 2 înfrângeri în 14 ani la Roland Garros (1)
Rafael Nadal – Dominic Thiem, finala de la Roland Garros 2019! Toreadorul are doar 2 înfrângeri în 14 ani la Roland Garros

Rafa Nadal, o zi în plus de pauză înaintea finalei

Fiecare victorie a lui Dominic Thiem în fața lui Nadal a venit pe zgură. Ibericul a pierdut în fața lui Dominic la Buenos Aires (2016), Roma (2017), Madrid (2018) și Barcelona (2019). Însă, Nadal a câștigat cel mai important meci pe zgură: finala de la Roland Garros 2018, fără drept de apel: 6-4, 6-3, 6-2.

Rafa Nadal a avut o zi în plus de pauză decât adversarul său. L-a învins pe Federer în trei seturi, însă meciul Thiem – Djokovic s-a întins pe două zile, cu multe pauze de ploaie. S-a impus austriacul în set decisiv: 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5.