în FC Barcelona
25/11/2018, 19:01
Rafinha va rata tot sezonul. Brazilianul de la FC Barcelona stă pe tușă 6 luni GALERIE FOTO
Rafinha în duel cu Antoine Griezmann în Atletico Madrid - Barcelona 1-1

Fotbalistul a fost transportat la spital pentru analize amănunțite, iar verdictul a fost crunt după ce a făcut rezonanța magnetică, ruptură a ligamentelor încrucișate la genunchiul stâng. Accidentarea îl face pe brazilian indisponibil pentru următoarele 6 luni. Asta înseamnă că Rafinha nu va mai juca nicio partidă din acest sezon.

Rafinha a intrat pe teren în minutul 46 al derby-ului cu Atletico Madrid. Brazilianul a suferit o lovitură la genunchi chiar la câteva minute după intrarea în teren, dar a jucat cu dureri până la finalul partidei. Imediat după fluierul lui Gil Manzano, care a pus capăt partidei, Rafinha s-a prăbușit pe gazon și a așteptat îngrijirile staff-ului medical al Barcelonei.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Rafinha va rata tot sezonul! Brazilianul este la a treia accidentare foarte gravă din carieră, deși are doar 25 de ani

Rafinha este unul dintre cei mai ghinioniști fotbaliști ai Barcelonei. Brazilianul a fost mai mult accidentat decât să joace pentru catalani. În septembrie 2015 la un meci dintre Roma și Barcelona din Liga Campionilor, brazilianul a fost accidentat grav de belgianul Radja Naingollan. Atunci, Rafinha s-a ales cu ligamentele genunchiul drept rupte. În aprilie 2017, la același picior drept, fotbalistul s-a operat de menisc după ce s-a accidentat la un meci cu Granada. Mai mult din octombrie 2017 până în ianuarie 2018, brazilianul a fost indisponibil, pentru că accidentarea sa a recidivat. Apoi Rafinha a fost împrumutat la Inter Milano.

Rafinha are din nou probleme cu accidentările. Nu va mai juca în acest sezon

Accidentarea de acum a lui Rafinha este a treia care apare în timpul unui meci. Cu el în teren, Barcelona a remizat cu Atletico Madrid 1-1, pe Wanda Metropolitano. Gazdele au deschis scorul în minutul 77 prin Diego Costa, dar catalanii au reușit egalarea prin omul care crează probleme în vestiarul Barcelonei în ultima vreme. Este vorba de francezul Ousmane Dembele. A fost golul cu numărul 5 al atacantului, pe care Barcelona intenționează să-l vândă în această iarnă.