Andrei Bogdan Şchiopu
în Champions League
23/10/2019, 00:40
Raheem Sterling, hattrick în doar 11 minute la Manchester City- Atalanta 5-1. A intrat în istoria Champions League. Sursă foto: hepta.ro

Raheem Sterling a reușit un hattrick în doar 9 minute în disputa cu Atalanta din grupele Champions League. Chiar dacă „cetățenii” au fost conduși cu 0-1 de italieni în minutul 28, trupa lui Pep Guardiola a revenit în doar 4 minute prin „dubla” lui Sergio Aguero (34, 38). În a doua repriză, Raheem Sterling s-a distrat cu apărarea italienilor și a reușit să dea 3 goluri în 11 minute (58, 64, 69).

Raheem Sterling, hattrick în doar 11 minute. Topul celor mai rapizi marcatori a 3 goluri din UCL

În urma performanței reușite cu Atalanta, Raheem Sterling a ajuns pe locul 3 în topul celor mai rapizi marcatori de 3 goluri în Champions League. Pe primul loc se află Bafetimbi Gomis, atacantul lui Răzvan Lucescu de la Al Hilal, care a reușit să înscrie 3 goluri în 8 minute în duelul dintre Olympique Lyon și Dinamo Zagreb din sezonul 2011-2012, dar Sterling este la egalitate cu Cristiano Ronaldo.

Clasamentul celor mai rapide hattrickuri din istoria Champions League:

1. Bafetimbi Gomis – 8 minute (Dinamo Zagreb – Olympique Lyon 1-7)
  2. Mike Newell – 9 minute (Blackburn Rovers – Rosenborg 4-1)
  3. Raheem Sterling – 11 minute (Manchester City – Atalanta 5-1)
  4. Cristiano Ronaldo – 11 minute (Real Madrid – Malmö 8-0) – la egalitate cu Sterling
  5. Luiz Adriano – 12 minute  (BATE Borisov – FC Șahtior Donețk 0-7)
  6. Neymar – 14 minute (Barcelona – Celtic 6-1)
Manchester City - Atalanta 5-1 în Champions League. Victorie lejeră pentru „cetățeni”. VIDEO cu rezumatul. Sursă foto: hepta.ro
Jucătorii lui Manchester City. Sursă foto: hepta.ro

Pep Guardiola a făcut o criză de nervi în prima repriză

Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City a făcut o adevărată criză de nervi în a doua repriză și a țipat la John Stones în timp ce dădea cu pumnul în scaunul de lângă el, pentru că fundașul englez nu se dezechipa mai repede pentru a-l înlocui pe Rodri, care se accidentase. Guardiola se supărase și în momentul în care Atalanta a dat gol, dar în momentul crizei de nervi, „cetățenii” deja întorseseră scorul prin „dubla„ lui Aguero.

În urma victoriei, Manchester City are maximul de puncte în grupă, după 3 etape și are drum liber către primăvara europeană, fără să fie „deranjată” de celelalte contracandidate.